Flört uygulamaları yerini özenle hazırlanmış ve online flört için düzenlenmiş Google Docs belgelerine bırakıyor.

iPhone kullanıyorsanız ve Airdrop özelliğiniz açıksa herhangi bir toplu taşıma aracında giderken rastgele tanışma görselleri alabilirsiniz. Biz kültür olarak kör randevuları son yıllarda benimsemeye başlasak da, pek çok ülkede senelerdir flört sektörünün belirleycisi olarak konumlanıyor. Keza dating app’ler ile tanışmamızın üzerinden de çok geçmedi. Biz flört sektörünün çevrim içi özgürlüğüne yeni yeni adapte olurken, bazı insanlar bir adım öteye geçmeye başladı. İş başvurularında kullandığınız CV’yi sağlam hazırlasanız iyi olur, yarın bir gün küçük ekleme ve çıkarmalar yaparak ilişki başvurusunda kullanabilirsiniz.

CV göndererek online flört başvurusu yapmak

“Adım Nur Kardelen, 24 yaşındayım. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyorum, bir kedim ve bir ev arkadaşım var. En sevdiğim yemek makarna, en sevdiğim renk yeşil. Boş vakitlerimde film seyretmekten ve sevdiğim grupların albümlerini tekrar tekrar dinlemekten çok hoşlanırım. İflah olmaz bir Muse ve mor ve ötesi hayranıyım, bir noktada birbirlerine çok benzediklerini düşünüyorum. İstanbul’da yaşıyorum ve tüm adaylara başarılar diliyorum.”

29 yaşındaki Chris Olah online flört uygulamalarının yetersiz olduğuna karar verdiği bir akşam, ara sıra gördüğü ‘Benimle Çık’ belgelerine bir şans vermeye karar verdi. Kendi flört CV’sini hazırlayan Olah, Google Docs üzerinden oluşturduğu belgeye Chris Dating Info başlığını koydu ve bir tweet ile duyurdu. Tweet’te online flört uygulamalarının sunduğu hızlı tüketimin aksine daha ciddi ve uzun vadeli flört profillerini mümkün kılabilecek yeni bir yöntem denediğini belirtiyordu.

Chris’in flört CV’sinden bir kısma göz atalım.

Chris’in online flört CV’sinin giriş kısmı

Chris kendine bir pros (artılar) ve cons (eksiler) listesi oluşturmuş. Pros kısmında araştırmaları, çalışmaları, günün birinde çocuk istediği, maddi sorumluluk almaktan mutlu olacağı ve kendi değerlerine sıkı sıkıya bağlı olduğuna dair bilgiler yer alıyor. Maddi sorumlulukta birincil kişi olma ısrarıyla günümüzün güçlü ve bağımsız kadınlarını rahatsız edebilir, ancak kendisine biraz daha şans verelim bakalım.

Cons listesinde ise hafif anksiyete problemleri olduğu ve pek iddialı biri olarak görünmediği yazıyor. Bu kısımların yanı sıra ilişki içinde sorun yaşanabilecek noktalar, kendini açıkladığı uzun paragraflar ve bazı ekstra bilgiler yer alıyor. Bir insanı tanımak için kısıtlı zamanda bu kadar vakit harcayabileceğimiz bir çağda mıyız, pek emin değilim.

Online flört sektöründe ‘Benimle Çık’ belgeleri nerede konumlanıyor?

Chris Olah ‘Benimle Çık’ belgesi hazırlama fikrini savunan tek kişi değil. Bir grup insan Tinder, Bumble, Okcupid gibi uygulamaları reddediyor ve Dropbox Paper, Google Docs ya da WordPress gibi kişisel internet sitelerine ‘ilan bırakıyor.’ Çıkma teklifi kartı, sen misin? Geri mi döndün?

Şaka şaka…

Elbette tüm belgeler Chris’in 15 sayfalık el kitabı kadar uzun değil. Bir yazar olan Jacob Falkovich’in blogunda bir Meet up/Date me (Buluşma/randevulaşma) kısmı var. “Eğer bu blogu takip ediyorsanız fikirlerimi ve kişiliğimi az çok biliyorsunuzdur” diyor Jacob, gerisi ne kadar ortak noktada buluşabildiğinize kalıyor. Aynı şekilde bir yöntem kullanan Damon Sasi, geçmiş ilişkilerinden referansların bulunduğu bir sayfanın linkini bile bizimle paylaşıyor. Kirli çamaşırların dökülmesini şansa bırakmamıza gerek kalmadı.

Online flört uygulamalarının sunduğu hızlı erişim ve tüketimin karşısına dikilen flört CV’leri, kişilik ve beklentilere dayanan yönleriyle biraz daha eski usül yaklaşımlara benzetilebilir. Flört tarzına uymayan insanları filtrelemek ve doğruya daha kısa bir yoldan ulaşmak için mükemmel bir yol. Sanki bir anda beşinci buluşmaya geçmişsiniz gibi. Her ne kadar eski usüle benzese de, süreci kısaltması ve pek çok seçeneğe aynı anda açık olması gibi sebeplerle flört uygulamalarıyla aynı tarafta yer alması da makul duruyor. Nihayetinde sosyal platformlar aracılığıyla potansiyel partnerlerinize ulaşıyorsunuz, teknoloji yine temelde. Bu yeni format, bir ev partisinin ortasında yakanızda iğneli kişisel özelliklerinizin yazdığı bir A4 belgesiyle dikilmeye benziyor. Ajandanıza müsait bir anınızda sizinle buluşacak insanların isimlerini yazdırabilirsiniz.

Bizimle çıkar mıydınız?

Verilerin gücüne inansak da flört ve aşkın her zaman optimize edilebileceği fikri pek de mantıklı gelmiyor. Ne istediğimizi biliyormuş gibi istek ve beklenti belgeleri hazırlıyoruz ancak tüm şartlar uygun olduğunda işler hiç de beklediğimiz gibi ilerlemiyor. İyi ve tutkulu bir partneri verilerle elde etmek pek mümkün değil ancak arzu ettiğiniz partner tipini anketlerle, özgeçmiş belgeleriyle, testlerle bulabilirsiniz. Mesele her zamanki gibi neyi istediğinizde değil, neye ihtiyacınız olduğunda.

Chris’in İstanbul’da olduğu ve ‘Benimle Çık’ belgesinin bir şekilde önüme düştüğünü hayal ediyorum. Birini uzun uzun tanımak varken detaylı bir belgeyle bilgi almak isteseydim, muhtemelen aşkı bir devlet dairesinde arıyor olurdum. Belki buluşsak eksiler ya da rekabet listesinde yazanların hiçbirini fark etmeyecektim fakat alt alta sıralanan bir liste bunların hepsini gözüme sokmuş oluyor. Ya da zaman içinde fark edecek ve karşımdaki insanı bu özellikleriyle kabul edecektim, sonuçta kimse mükemmeli aramıyor ve ummuyor da. Bana sorarsanız Chris, Jacob, Damon ve nicesi mükemmel ilişkiyi ararken, belki de bahsetmeye değer görmedikleri detaylarda yakalayabilecekleri güzellikleri kaçırıyor. Herkesin bir tarzı var fakat bu üçlü 8 milyarın içinde beni kaybetti.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.