Yakın zamanda geniş bir kullanıcı kitlesi edinen Gas, lise öğrencilerinin anonim olarak birbirini övdüğü bir uygulama olarak karşımıza geliyor. Üstelik uygulama App Store sıralamasında TikTok ve BeReal’ı tahtından etti bile.

Beklenmeyen iltifat kimin gününü güzelleştirmez ki? Bir iş arkadaşınızın kıyafetinizi beğendiğini söylemesi, günün devamını daha çekilesi kılabilir. Ya da sevdiğiniz bir özelliğinizin sevdiğiniz bir insan tarafından dile getirilmesi gururunuzu okşayabilir. İnsan ruhunun en önemli gıdası olan özsaygıyı inşa ettiğimiz bu küçük anlar, şimdi tek bir uygulamada toplanıyor. Peki gün geçtikçe ABD’deki liselerde yaygınlaşan Gas uygulaması nedir, ne değildir?

Gas nedir?

Gas, en basit tabiriyle liseli gençlerin birbirini anonim olarak övdükleri bir uygulama. Kullanıcıların konumuna göre liselerini seçtiren uygulama, arkadaşlarınızı eklemenize olanak tanıyor. Ancak Gas’in doğası gereği, mesajlaşma özelliği yok. Bunun yerine arkadaşlarınızla iletişiminizi anonim olarak oy verdiğiniz anketlerle kurabilirsiniz. En komik şakaları kim yapıyor? Okuldaki en havalı giyim tarzı kime ait? Kim futbol sahasının tozunu attırıyor? Yalnızca soruları cevaplayarak birilerinin iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. En azından uygulamanın iddiası ve dayandığı temel bu yönde.

Her ne kadar yanıtlar anonim verilse de, cüzi bir miktar ödeyerek sizi kimin “gas”ladığını görme şansı elde ediyorsunuz. Kimler tarafından beğenildiğinizi görmenin bedeli ise haftalık 6.5 dolar. Uygulamanın geliştiricileri, benzer ortamı paylaştığımız kişiler tarafından övülmenin özsaygıyı artıracağına inanıyor. Özellikle dijital dünya gibi zorbalığa ve manipülasyona açık bir alanda özsaygı elde etmek, ilk bakışta pek mantıklı değil gibi görünüyor. Ancak Gas’in çalışma pratiğinde kesinlikle zorbalığa yer yok. Sadece övgünüzü dile getiriyorsunuz.

Eğer bir kullanıcı bir ankette en çok oylanan isim olursa bir Flames elde ediyor. Instagram’da alev atmak gibi düşünebilirsiniz, zaten flame de alev anlamına geliyor. Çoğumuz ask.fm’in, Curious Cat’in sükse yaptığı karanlık zamanlardan geçtik. Ancak amacı sadece belirli bir grup tarafından sürekli puan alma ihtiyacına dayanan bir uygulama, bir nebze daha tehlikeli görünüyor. Tüm hayatımızı bir podyuma çevirebilir.

Tamam zorbalık yok. Peki ya onaylanma ihtiyacı?

Gas uygulaması şu an için ABD’nin 12 eyaletinde mevcut. Yakın zamanda ülke çapında kullanılması beklenen uygulama, saatte 30.000 indirme gibi çılgın bir sayıyı yakaladı bile. Üstelik dar bir alana hitap etmesine rağmen. Bu veriler aslında lise çağındaki gençlerin onaylanma ihtiyacını da gözler önüne seriyor. Özsaygı inşa etmek önemli olsa da, bunu dışarıdan temin etmek ne kadar doğru? Yani bizi biz yapan her özelliğimizi çevremizin oylamasını beklemek ve bundan tatmin olmayı ummaktan bahsediyoruz. Gas gibi uygulamalar ilk bakışta zararsız görünse de, zamanla sonu gelmez bir onaylanma ihtiyacı zinciri yaratacak. Yani bazı yönlerimizin parlaklığı ile mutlu olurken, eksik yönlerimizle daha derinden yüzleşebiliriz. Kime göre eksik, neye göre eksik, o da ayrı bir tartışma konusu tabii.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.