Akıllı cihazların yaşamımıza henüz dahil olmadığı yakın geçmişi düşündüğümüzde teknolojik cihazların kolay bir onarım imkânı tanıdığını çok geçmeden hatırlayacaksınız. O günlerde bir arıza gerçekleştiğinde basit bir tamir işlemi sorunu ortadan kaldırabiliyordu. Ancak günümüze gelindiğinde teknolojik aletlerin kompleks yapılarından dolayı tamir edilme özellikleri her geçen gün azalıyor. Birçok teknoloji markası, onarım işlemini kendisine bağımlı hâle getirmiş durumda. Nasıl yapıyorlar derseniz, yedek parçaların sadece kendi bünyelerinde satılması örneklerden sadece birisi. Peki onarılan bir teknolojik cihaz sizce de faydalı olmaz mıydı?

Telefon parçalarını yazılımlarıyla birleştirerek onarım yolculuğunda bütün yolları kendine çıkaran Apple, geçtiğimiz kasım ayında Self Servis Onarımı projesini duyurmuştu. Takvimlerin 27 Nisan’ı göstermesiyle birlikte Apple’ın Self Servis Onarımı ABD sınırlarındaki müşterilerin kullanımına sunuldu.

Apple, Self Servis Onarım Mağazası aracılığıyla onarım kılavuzları, orijinal Apple parçaları ve araçları sağlayan Self Servis Onarım’ın kullanımını bu yıl içinde Avrupa’dan başlayarak farklı ülkelere de yaymayı planlıyor.

200’den fazla ayrı parça ve araç sunan çevrim içi mağaza, elektronik cihaz onarımının karmaşıklığı konusunda bilgili müşterilerin iPhone 12 ve iPhone 13 serilerinde ve iPhone SE (3. nesil) ekran, pil gibi onarımları tamamlamalarına olanak tanıyor.

Kısaca Apple Self Servis Onarım süreci

Müşterilerin ilk etapta support.apple.com/self-service-repair adresini ziyaret ederek onarmak istedikleri ürünün onarım kılavuzunu gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu kapsamda müşterilerinin bilgi sahibi olmasını tavsiye eden Apple, neticede insiyatifi kullanıcılara bırakıyor. Riski göze almış veya tamir bilgisi olan müşteriler akabinde Apple Self Servis Tamir Mağazasından yedek parçaları ve tamir kitlerini satın almaları halinde onarımı kendi başlarına gerçekleştirebilecek. Tek seçeneğin satın almaktan geçmediğini belirtmekte fayda var. Müşteriler tamir kitlerini 49 dolarlık kiralama bedeli karşılığında 7 gün süreyle kullanım hakkına sahip oluyor. 

Teşvik hamlesi olarak Apple, müşterilerinin belirli onarımlar kapsamında değiştirilen bir parçayı geri dönüşüm için iade ederken kredi almasını sağlıyor. Bu krediler sayesinde müşteriler farklı onarımlar için kredi puanı biriktirmiş oluyor. 

Apple tamir kitlerinin piyasaya sunulmasına eş zamanlı olarak Güvenilir Servis ve Onarıma Erişimi Genişletme başlıklı bir makale yayınladı. Akademik metin, uzun ömürlü ürünler tasarlama ve onarımlara erişimi artırma yaklaşımını detaylandırıyor.

Google ve Samsung iFixit iş birliği ile onarım kitleri sunuyor

Samsung, onarım şirketi iFixit ile iş birliği gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu ortaklık kapsamında Samsung, pahalı maliyetler sebebiyle bozuk telefonlara mecbur kalan müşterilerine ekonomik olabilecek bir çözüm sunmayı hedefliyor. Kendin yap kitleri sayesinde cihazlarını tamir etme olanağına sahip olacak tüketiciler aynı zamanda yeni model satın alma yarışının dışında kalarak çevreye fayda sağlamış olacak. 

onarılan
İlk etapta onarım şansı yalnızca ABD sınırları içerisindeki Galaxy modelleri için mümkün olacak.

Google ise Pixel model telefonların 2026’nın sonlarına kadar kullanıldığını görebilecek üç yıllık Android güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri vaat ediyor. Pixel yedek parçaları hem tek tek hem de onarımları gerçekleştirmek için araçlarla birlikte gelen Fix Kitleri içinde satılmasıyla kullanıcılarına onarım imkânı sunacak. 

Tersine mehter misali, geçmişte olduğu gibi yeniden kendi kendine tamiri mümkün kılmak için adımlar atan teknoloji devleri yukarıdakiler ile sınırlı kalmıyor. Microsoft ve Valve, sırasıyla Surface cihazları ve Steam Deck için yedek parça sunmak adına iFixit ile birlikte çalışıyor. Onarım hakkına yönelik gelişmeler dünya çapında hız kazandığından, bahsettiğimiz teknoloji şirketlerinin bu hareketinin gerisinde kalmaması şaşırtıcı bir gelişme değil.

İnsanlık olarak her yıl 50 milyon ton elektronik atık üretiyoruz. Bu rakam kabaca 10 piramide eş değer boyut taşıyor. Doğaya bırakılan her bir atık toksik niteliği taşıdığından yakın gelecekte ciddi zararlara gebe diyebiliriz. İnsan nüfusunun 8 milyara yaklaştığı günümüzde aktif olarak kullanılan 10 milyar telefonun olduğunu hesaba katarsak, bu gibi onarıcı girişimlerin gezegenimizde meydana getirdiğimiz zararları tolere edebilmesini umuyoruz. 

Kaynak: Apple, Barış Özcan ile 111 Hz, theverge

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.