Bir kedi ve uzay sever olan Steve Munt, geçtiğimiz aylarda kitlesel fonlama sitesi GoFundMe’de bir kampanya başlattı ve şu an kedi dostu Pikachu’nun küllerini uzaya fırlatabilmek için para toplamaya çalışıyor. Beş bin dolarlık hedefinin 1535 dolarını toplayan Munt, “Pikachu, daha önce hiçbir kedinin sahip olmadığı bir final gidişine sahip olacak.” diyor. Yas tutan evcil hayvan sahipleri, tüylü arkadaşlarının evlerini bir evde ya da bahçede gömülü olarak tutarken, Munt, şeker hastalığıyla uzun bir savaştan sonra vefat eden Pikachu için olağanüstü bir şey yapmak istiyor ve Celestis adındaki bir şirketten bilet almak için bir kampanya başlatıyor.

Celestis adındaki bu şirket, ölen canlıların küllerini uzaya gönderip yörüngede bıraktıktan sonra atmosferde yavaş yavaş buharlaşmasını sağlayan bir şirket. Celestispets’teki açıklamada ise evcil hayvanın küllerinin kabının atmosfere girerek kayan bir yıldız gibi duracağı belirtiliyor. Tabii imkanlar bununla sınırlı değil, her bütçeye göre bir fiyat sunan Celestis’te farklı seçenekler de mevcut; Ay’a ve derin uzaya bile gönderimler yapılıyor.

Pikachu uzaya giden ilk kedi olmayacak, ancak uzaya külleri giden ilk kedi olacak. Uzaya giden ilk kedi 1963’te Véronique AG1 roketiyle fırlatılan ve dünyaya canlı olarak geri dönen Felicette adında bir Fransız kedisiydi.

Munt, yeterli ücreti toplayamamış olsa da bir bilet satın almış, sözleşmeyi imzalamış ve kedi dostunu uzaya göndermekte kararlı görünüyor. Bu eylemin gelecekte popülerleşmesi ise uzay çöpleri sorununu önemli bir noktaya çekiyor. Yapay uyduların yarattığı çöp sorununun ciddileşmesi ise uzay çöplerinin yok edilmesine dair yeni alanları karşımıza çıkarabilir.

Kaynaklar: Space.com, Futurism

Share:

administrator

Şu an fizik öğrenimi gören ve kalan zamanlarında yazan, çizen, dans eden ve geleceğini inşa eden ortalama bir birey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir