Araba ile geçerken yakaladığımız o ilgi çekici tabelanın flu fotoğrafı, başkasına çektirip kontrol etmeden cebimize attığımız o titremiş fotoğraf ve hatta Instagram Hikayeler’e atarken üzerine bir yazı yazmış ve orijinalini saklamayı unutmuş olduğumuz fotoğraf dahil birçok kötü sonuçlanmış güzel içerikli görüntüyü yapay zeka ile birlikte kurtarma şansına sahip olabiliriz.

NVIDIA, Aalto University ve MIT’den araştırmacılar tarafından yapılan ve Stockholm’deki the International Conference on Machine Learning konferasında da sunulan çalışma bize gösteriyor ki bir yapay zeka bugüne kadar alıştığımızın aksine o fotoğrafın temiz bir referansı olmadan da grenli, pikselleşmiş veya üzerine yazı bulunan fotoğrafları daha temiz, daha net bir hale getirebiliyor.

NVIDIA Tesla P100 GPU’ları, cuDNN hızlandırılmış TensorFlow derin öğrenme fremeworkü kullanarak, sistemlerini ImageNet veri setinde 50.000 görüntü üzerinde eğiten ekip bu yapay zekanın düşük ışıklı fotoğraflama (Astronomik görüntüleme) ve MRI (Emar) gibi konularda bilim camiasına da ciddi anlamda katkı sağlayabileceğini düşünüyor.

Görüntünün/verinin bu kadar önemli olduğu bir çağa adım atarken ayıt altına aldığımız her şeyin kalitesinin yükselmesi de gerekiyor. Kamera teknolojilerinin henüz istenen düzeye gelememiş olması ciddi bir engelken, yapay zekanın bu sorunu yine kendisi için kendi başına çözecek olması da etkileyici.

Daha önce de Adobe’nin görüntü manipülasyonu konusunda çığır açacak demo çalışmalarını aktarmıştık.

12 Temmuz’da konferansta sunumu yapılan projenin bu haberdeki detayları sunum öncesine dayanıyor ve şu ana kadar sunuma dair bir bilgiye ulaşabilmiş değiliz.

Kaynak: Futurism

İleri okuma: NVIDIA Blog

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.