Yıllar önce, fabrikalarda ağır işleri yerimize yaparak hayatımıza giren otomasyon, kişisel araçlarla günlük hayatımızın da bir parçası olma yolunda hızla ilerliyor. Birçok teknoloji devinin büyük bütçelerle yatırım yaptığı bu alan ticari taşımacılıkta da boy göstermeye başladı.

Ford, Volvo gibi markaların taşımacılıkta kullanıma uygun otonom araçlar geliştirdiğini biliyoruz. Hatta bu durum kara taşımacılığında görev alan birçok kişinin işini tehlikeye atabileceği de konuşulanlar arasında.

Norveç’te iki şirketin ortak çalışarak üreteceği YARA Birkeland, 2018 yılının sonlarında suya inecek ve mürettebatlı şekilde tamamen elektrik gücüyle çalışmaya başlayacak. 2019 itibariyle tamamen uzaktan kontrollü şekilde çalışmaya devam edecek olan elektrikli gemi, 2020 itibariyle asıl amacına ulaşacak ve tamamen otonom bir şekilde taşımacılığa devam edecek.

Yaklaşık 25 milyon dolarlık maliyetiyle normal bir gemiden 3 kat pahalı olacak geminin mürettebatsız olması ve fosil yakıt kullanmaması yaklaşık %90 tasarruf sağlayacak; Şirketler için oldukça çekici, çalışanlar için oldukça korkutucu bir istatistik.

Nitrik Oksit (Nox) ve Karbon dioksit (Co2) emisyonunu neredeyse sıfıra indirmeyi hedefleyen şirket, trafikte bulunan 40.000 kamyona olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. GPS, radar, kameralar ve sensörler yardımıyla otonom gemi deniz üzerinde ilerleyebilecek ve diğer deniz araçlarına göre rotasını değiştirebilecek.

Yıllık 20.000 konteynır ihraç eden Yara şirketi ve şirketlerin ihtiyacına karşılık ekstrem araçlar üreten Kongsberg şirketinin ortaklığında ortaya çıkacak olan geminin ilk çıkış noktası YARA’nın, konteynırları gemiye yüklemek için otonom bir sistem düşünmesiyle olmuş.

Bundan birkaç hafta önce de İsveç’te çalışmalara başlanan otonom kamyon filosundan bahsetmiştik. İskandinav ülkelerinden otonom otomobiller konusunda fazla bir atılım göremesek de taşımacılık konusunda ciddi adımlar atıyorlar.

İleriki yıllarda uzaktan kontrol edilen veya tamamen otonom kamyon filoları ve yük gemileri ile milyonlarca insan işsiz kalacak. Gelişmiş ülkelerin otonom teknolojileri yüzünden işsiz kalan, mevcut teknolojiler için vasıflı ancak otonom teknolojiler konusunda vasıfsız kalmış elemanlar, az gelişmiş ülkelerin hala geleneksel yöntemleri kullanan sistemlerinde fark yaratabilecek konumda olacak. Bu bir göç doğurur mu? Ülkelerin bu konular hakkında önlem aldığı söyleniyor ancak belli bir yaşa gelmiş insanların yeni sistemlerde nasıl iş sahibi edileceği veya işsiz kalan halkın ne yapacağı merak konusu.  Bakalım bu konuda neler olacak.

Kaynak: TheVerge – WSJ

 

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir