Gündelik hayatta kullandığımız nesneler akıllandıkça, takip edilme ve verilerimizin kullanılması gibi sorunlarımız da aynı oranda artış gösteriyor. Norveç Tüketici Heyeti, yaptığı bir araştırma sonucunda Google’ı aldatıcı tasarım ve yönlendirici bilgi vermekle suçluyor.

Google’ın kullanıcılarını lokasyon geçmişi ve web&uygulama aktivitelerini kullanarak ‘izlediği’ bilinen bir gerçek ancak bunların ne kadar kritik bilgilerimizi ele verdiğinin farkında değiliz.

“Google, uygun yasal dayanaklar olmadan inanılmaz derecede ayrıntılı ve kapsamlı kişisel verileri işliyor ve bu veriler, manipülasyon teknikleriyle elde ediliyor.” -Gro Mette Moen (Norveç Tüketici Heyeti Dijital Servisler Yöneticisi)

Katlar veya odalar arasındaki geçişlerimiz bile saniye saniye kaydedilirken, internette yaptığımız aramalar, gezdiğimiz siteler gibi bilgiler ile bu veriler birleştirilerek ciddi boyutta doğruluk payı olan tahminler yapılabiliyor. Hedefli pazarlama için kullanıldığını bildiğimiz bu veriler yakın gelecekte başımızı ağrıtabilir.

Gro Mette Moen, “Bizim Every step you take (attığın her adım) raporumuzdaki tespitlere dayanarak biz ve 7 Avrupa tüketici heyeti daha ilgililere, bu eylemlerin Avrupa veri koruma yasalarına aykırı olduğunu savunan, resmi şikayetlerde bulundu.” diyor ve Google’ın telefon kullanımlarında kullanıcıdan yeterince açık veya yeterince adil şekilde rıza alınmadığını söylüyor.

Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere birkaç kullanıcıya, ne tarz verilere ulaşabildiklerini gösteren araştırmacılar kullanıcıların tepkilerini kaydetmiş. Hepimizin bildiği bir gerçek olan ve sofralarda konuşulmasına rağmen fazla ciddiye alınmayan bu kişisel gizlilik meselesinin gelecekte ne tarz sorunlar yaratabileceğini kestirmek mümkün ama nerelere kadar gidebileceğini öngörmek imkansız.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir