Northwestern Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları, HARP (high-area rapid printing/ yüksek alan hızlı baskı) adı verilen bir teknolojiyi kullanarak yeni bir 3B yazıcı geliştirdi. 0.34 metrekarelik bir baskı haznesi ile 4 metre yüksekliğe sahip olan HARP birkaç saat içinde yetişkin bir insan büyüklüğünde bir nesne basılabiliyor.

HARP, sıvı plastiği katı nesnelere dönüştüren bir tür 3B baskı türü olan stereolitografinin (SLA) yeni bir versiyonunu kullanıyor. Sıvı termoset reçinenin yüzeyine işaret eden bir ultraviyole lazer kullanarak, SLA 3B baskı önce bir nesnenin destek yapılarını sonra da nesneyi çiziyor. Nesneyi katmanlara ayıran 3B baskı, SLA baskının sahip olduğu 0,002 inç kadar küçük detayları basabilecek hassasiyete sahip.

Yazıcılar yüksek hızlarda çalıştığında, reçinenin polimerizasyonundan büyük miktarda ısı üretiliyor ve bunu dağıtmanın bir yolu bulunamamıştı. HARP teknolojisi diğerleri gibi ısı üretiyor ancak bu ısıyı gideren bir arayüzü bulunuyor. Arayüz aynı zamanda reçinenin yazıcıya yapışmasını engelliyor. Bu da yazıcının hızını yüz katına çıkarabiliyor, çünkü parçaların baskı teknesinin altından teker teker ayrılması gerekmiyor.

Hızlı ve büyük baskı hizmeti alabilmek üretim hakkındaki düşüncelerimizi köklü anlamda değiştirebilir. HARP ile kalıpsız ve parçalarla dolu bir depo olmadan talep üzerine hayal edebileceğimiz her şeyi üretebiliriz. 3B baskı şu ana kadar kavramsal olarak güçlü ancak pratikte sınırlı kalıyordu. Malzeme ve boyutta sınırlamalar olmadan hızlı bir şekilde baskı yapılabilirse yıllardır bahsettiğimiz üretim devrimi gerçekleşebilir.

Kaynak: popularmechanics

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir