Son zamanlarda Metaverse’te arsa sahibi olmak, NFT, bitcoin ve diğer kripto paralar gündemden düşmüyor. “Ortaçağdaki endüljans sorunsalını yirmi birinci yüzyılda yeniden mi yaşıyoruz?” diyerek akıllarda şimşek çaktıran bu soruya NFT özelinde kapsamlı bir bakış için doğru yerdesiniz. “Neden almalıyız?” sorusuna değil “Alan neden alıyor?” sorusuna cevap arayacağımız bir yolculuk için sıkı tutunun. 

NFT Konuşulan Bir Değer (Conversational Currency)

NFT merak edilen, dolayısıyla konuşulan bir değer. Peki konuşulan değer nedir? NFT özelinde bakacak olursak sanatsal ve ekonomik değerinin yanı sıra kendisini merak ettiren bir tarafının olması onun konuşulan değer kategorisinde yer almasını sağlıyor. Daha önce NFT sahibi olmuş olmamış birçok kişinin bu konuyu merak etmesi ve “alan neder alıyor” diye sorması da bunun bir sonucu. Alınan bir değerin merak yaratması ve özgün özellikleri olması toplum tarafından ilgi görünce değer konuşulan bir değere dönüşmüş oluyor.

NFT

NFT’nin son dönemde gündemden düşmemesi de bu merak unsurunu en yüksek seviyede tutma başarısından kaynaklanıyor. Bu denli merak edilen bir değer, sahibinin de konuşulmasını sağlayarak kişinin prestijini ve üzerinde topladığı ilgiyi artırıyor. NFT sahipleri de sanal ve gerçek dünyada bilinirliklerini artırmak, konuşulmak için bu alana yönelebiliyor. Bu prestij kişilerin sanal deneyimlere davet edilmelerine öncülük edebiliyor.

Gündemin Nabzını Tutmak

NFT ve diğer blok zinciri yatırımlarıylarıyla ilgilenenleri iki temel grupta inceleyebiliriz. Gündemi takip etme isteğinin dışında blok zinciriyle profesyonel olarak ilgilenip ekonominin geleceğini orada görenler (ki onları bu maddenin dışında tutuyoruz) ve gündemi merak ettikleri için konuyla ilgilenenler. Aslında ikinci grup sadece gündemi merak ettikleri için değil sütten ağızları yandığı için de NFT ile ilgileniyor. İstanbul’da boğaza sıfır arsaları Giresun’da fındık tarlalarına değişen kişilerin torunları olarak NFT gibi önü açık bir fırsatı kaçırmama isteği oldukça normal. Bi’ deneyeyim ne çıkar bundan diyenler kaybederlerse üzülmeyecekleri bir miktar parayı blok zincirini takip etmek ve değişen ekonomiyi yakından incelemek için NFT’ye yatırabiliyor. 

NFT Sanat Koleksiyonculuğu

NFT sadece bir ekonomik değer olmanın dışında sanatla buluşma noktasında da yeni kapılar açıyor. Sanat eserlerinin güvenliğini sağlayan blok zinciri sanat koleksiyonerlerinin yüzünü güldürüyor. Koleksiyonerliğe yeni bir boyut kazandıran NFT’nin koleksiyonerler tarafından gördüğü ilgi de satın alınmasına sebep oluyor. Bu noktada sanat ekonomisinin yepyeni bir dalının oluştuğunu belirtmekte fayda var.

Sanal Hayata 1-0 Başlamak

NFT sahiplerinin Metaverse’te gerçekleşen bir deneyime katılırken öncelikli olabileceği de öngürülüyor. Örneğin Metaverse’teki bir partiye sadece belirli sanatçıların eserlerini alanların davet edilmesi veya girişte önceliklendirilmesi mümkün. Aynı zamanda NFT’lere yapılan yatırımlar avatarlarımızın sahip olduğu şeylere de dönüşebilir. Kim bilir, belki aldığınız NFT tablosunu avatarınızın evinin başköşesinde sergileyebilirsiniz. 

Özgün Değer Arayışı

NFT’lerin bu kadar revaçta olmasının bir sebebi de özgün olmaları. NFT’ler insanların özgün değer sahibi olma arayışına karşılık veriyorlar. Bu noktada her NFT’den sadece bir tane olmadığını belirtmekte fayda var. Elli tane kopyası olan bir NFT’ye de özgün olarak bakılıyor çünkü sayısı sınırlı oluyor. Kişilerin özgün bir eser sahibi olarak kendini tatmin etme ihtiyacına karşılık bulan NFT’ler bu nedenle de ilgi görüyor.

Vedalaşırken

Sonuç olarak, NFT alışverişine sebep olan beş temel madde bulunuyor. Her madde birbirinden farklı imkânlar sunarken kişiler NFT piyasasını deneyimlemek için bir noktadan sanal dünyaya katılıyor. Siz de dönüşen dünyanın neresindeyiz, acaba geç mi kalıyoruz diye düşünüyorsanız sanal dünyaya dahil olmak için blok zincirinde bir yatırımınız bulunması gerekmediğini hatırlatmak isteriz. (Yine de Giresun’daki fındıklığa kalmayalım derseniz kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz bir miktar parayı blok zincirine yatırabilirsiniz.) Bunun dışında, konu hakkında araştırma yaparak ve sanal deneyimlerin parçası olarak da sanal dünyaya girebilirsiniz. Bu sanal deneyim Metaverse’teki bir parti, konser veya atölye çalışması olabilir. Hatta hemen şimdi sanal bir deneyim yaşamak isterseniz Decentraland‘e bir bakın deriz.

Share:

Robert Kolej’de 9. sınıf öğrencisi olan Melis tiyatro ve hikaye anlatıcılığıyla ilgileniyor. İnsan haklarının ve şiddetsiz iletişimin gücüne inanan Melis sosyal girişimcilik, tasarım odaklı düşünme ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine çalışmayı seviyor. Geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.