2019 yılının yıldızı kim diye sorsanız, kolaylıkla Deepfake cevabı verebilirdik. Yapay zekânın haylaz çocuğu deepfake 2019 yılında karşımıza çok farklı formlarda çıkarak son tüketiciyi eğlendirirken şirketleri bir hayli endişelendirdi. Facebook, Google gibi şirketlerin ardından geçtiğimiz hafta Twitter da deepfake için özel bir önlem almaya karar verdiğini açıklamıştı.

Deepfake’i çoğunlukla kötü örneklerle anıyoruz ancak iyi bir şekilde andığımız Kemal Sunal örneğinden sonra bugün de mavi hapı seçen Mr. Anderson şekliyle karşımıza geldi.

Ctrl Shift Face isimli YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve The Matrix ile Office Space filmlerinin bir karması olan bu kısa film bize The Matrix filminde “Mr. Anderson, kırmızı hap yerine mavi hapı seçse nasıl bir film izlerdik?” sorusunun cevabını veriyor.

Film senaryo olarak çok bir şey vaat etmese de yeni bir teknolojinin ürünü olan bir video olarak ele alındığında, fanmade (hayran yapımı) bir video olarak birçok The Matrix hayranını memnun edecektir. Fazla beklentiye girmeden, keyifle izlenebilecek ve yakın geleceğe dair hem ilham hem de evham dolu hayaller kurduracak bir yapım olmuş. Deepfake’in bizi en çok heyecanlandıran noktası da tam olarak bu. Bu teknoloji sayesinde Game Of Thrones’un veya Lost’un final bölümü oyunculara ihtiyaç duyulmadan farklı bir senaryo ile tekrar ‘yaratılabilir’. Veya Kemal Sunal gibi hayatını kaybetmiş değerli oyuncular yeni filmlerde bile rol alabilir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.