3 boyutlu yazıcılar ile hızlıca ve özgün tasarımlarla ev yapmanın hayallerini kurarken bir yandan da farklı gezegenlerde yaşamımızı sürdürme gibi hedeflerimiz var. NASA, birkaç yıl önce astronotların uzayda ihtiyaçlarını gidermeleri için özel bir 3B yazıcı tasarladıktan sonra bir de Mars’a kurulacak konutlar için tasarım yarışması başlatmıştı.

2014’te duyurulan yarışma üç farklı aşama olarak planlanmıştı:

  1. Aşama: Tasarım Yarışması, ekiplerden mimari render istendi ve 2015 yılında tamamlandı (50.000 dolarlık ödül dağıtıldı)
  2.  Aşama: Yapı Malzemesi Yarışması: Malzeme teknolojilerine odaklandı ve ekiplerden yapısal bileşenler oluşturması istendi. 2017 yılında tamamlandı. (1.1 milyon dolarlık ödül dağıtıldı)
  3. Aşama (Şu anki): Arazide (Yerinde) Habitat Yarışması: yarışmacılardan alt-ölçekli habitatları üretmeleri isteniyor ve beş seviyede rekabet var – üç seviye inşaat konusunda diğer ikisi ise sanal. Ekipler, sanal konularda, içerdiği yapı ve sistemler için harcırahları birleştiren bir yaşam alanı tasarlamak için Building Information Modeling yazılımını kullanıyor. İnşaat ekipleri, habitatın otonom olarak 3B baskı materyalleri ile oluşturulmasını kapsar ve yarışma son seviye için üçte biri basılmış bir habitat ile sonuçlanır. (2 milyon dolarlık ödül paketi)

Bugün artık en güzel 5 ev seçeneğini Mars’ta inşaa edebilecek en iyi robotun tasarımını beklerken, NASA’nın yarışma yöneticisi tarafından yapılan açıklamaya göre bu projeyi belki daha önce görme fırsatımız da olabilir ancak en gerçekçi söylem, bu evlerden birisini 2030’da Mars’ta görebileceğiz. Bir yandan da tüm bu Mars misyonundan önce bu evlerden birisinin Ay’a inşa edilmesi gündemde.

Peki ya bu 5 proje ne vaat ediyor? Oldukça çekici olan tanıtım videolarına şöyle göz atabiliriz:

 

Team Zopherus of Rogers, Arkansas – 100.000 Dolarlık ödülden kazandığı pay: $20,957.95

 

SpaceFactory of New York – $20,957.24

 

Kahn-Yates of Jackson, Mississippi – $20,622.74

SEArch+/Apis Cor of New York – $19,580.97

Northwestern University of Evanston, Illinois – $17,881.10

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir