Fırlatma esnasında roketlerin aşırı ısınmasını önlemek için yalıtım gerekiyor. Yalıtım için gerekli olan bu malzemeleri bir uzay aracına sığdırmak ise oldukça zor. 3B baskı sayesinde NASA’nın Uzay Başlatma Sisteminde çalışan mühendisler, yalıtım köpüğüne uyum sağlayan özel kalıplar yarattı. Yeni Uzay Fırlatma Sistemi, NASA’nın Orion uzay aracını ve ay yörüngesine gelebilecek potansiyel kargoları başlattığında aşırı sıcaklıklara karşı direnebiliyor.

Teknisyenler ve mühendisler, termal koruma sisteminin roketin daha küçük ve daha karmaşık parçalarına uygulanmasına yardımcı olmak için 3B baskıdan faydalanıyor. Püskürtmeli köpük veya geleneksel yalıtım hem büyük hem de küçük bileşenlere uygulanabiliyor ve fırlatma sırasında roketi sıcaktan koruyor. Bununla birlikte, motor bölümünün iç kanalları gibi küçük donanım veya sıkışık alanlar, teknisyenlerin bazı durumlarda 3B basılı bir kalıp kullanarak köpük dökümünü uygulamaları gerekiyor.

Bu verileri kullanan ekip, 3B basılı kalıpları tek tek sertifikalandırmak için gereken süreyi azaltan ve ekibin her uçuş köpüğü uygulaması için karşılanması gereken kritik gereksinimlere odaklanarak daha fazla zaman harcamasını sağlayan rafine bir süreç geliştirdi ve böylece hızlı işlem süreleri ekibe verim sağladı.

Kaynak: 3ders

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir