Şüphesiz ki Blockchain teknolojisinin sunduğu gelir kapılarının en sükselisi move-to-earn. Gündelik hayata kolay adapte edilebilmesi ve sağlık kapsamında değerlendirilmesi gibi artıları, hareket ederken kazanmanın avantajlı dünyasını ilgi çekici kılıyor.

Paranın icadından önce istek ve ihtiyaçlar çeşitli takas sistemleriyle karşılanıyordu. Ürün yerine geçecek simgesel birimler icat ettiğimizde ise en büyük arzumuz ona sahip olmanın yollarını aramak oldu. Hatta bu gelir elde etme yolları öyle gelişti ki, zaman geçtikçe sağladığı alım gücünü mü yoksa para kazanmanın verdiği hazzı mı daha çok seviyoruz ayrımsayamayacak hale geldik.

Move-to-earn ile hareketli kazanç

Biz bu sorularla boğuşurken Blockchain sektörü sadece merkeziyetsiz ve erişilebilir doğasını kullanarak bizim için çözüm yolları üretmeye başladı. Play-to-earn ile popülerleşen standart aktivitelerinden gelir elde etme modeli gün geçtikçe şekillendi. Bugün move-to-earn, share-to-earn, create-to-earn- wear-to-earn hatta sex-to-earn’den sık sık bahsediyoruz.

Move-to-earn projeleri fitness, koşu, yürüyüş gibi tek başınıza yapabileceğiniz ya da mücadeleye girebileceğiniz aktiviteleri kazanca çeviren projeleri kapsıyor. Bir nevi play-to-earn’den aşina olduğumuz oyun içi görevlerin ödüllendirilmesini, move-to-earn’de hareket için düşünebiliriz. Bu sayede kullanıcılar sağlık için hareketli bir yaşam tarzı benimsemeye motive olurken, proje içi ekonominin avantajlarını kâra çevirme şansına sahip oluyor.

2022’nin en popüler 5 move-to-earn projesine gelin birlikte göz atalım.

1. STEPN

Blockchain ekosistemini az çok takip ediyorsan, STEPN ismini duymuş olman çok muhtemel. Açık ara en çok kullanılan move-to-earn uygulaması olan STEPN ile kullanıcılar NFT spor ayakkabılarıyla açık havada yürüyüş veya koşu yaparak gelir elde edebiliyor. $GMT ve $GST isimli iki farklı token’a sahip olan uygulamada, utility ve oyun token’ı $GST olarak konumlanıyor. Aynı zamanda kullanıcılar $GST token’ını stake ederek (Kripto paralarınızı harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemi) pasif gelir de elde edebiliyor.

2. Step.app

move-to-earn

Ocak 2022’de erişime açılan STEP, günlük yürüyüş ödülleri kazanmaya imkân tanıyan bir move-to-earn uygulaması. iOS ve Android cihazlardan rahatlıkla erişim sağlanabilen STEP, kullanıcılarını $FITFI isimli token ile ödüllendiriyor. Üstelik beraber kazanmak istediğiniz insanlarla takım kurabilir ve rekabete birlikte ortak olabilirsiniz.

3. Genopets

move-to-earn

Genopets, Solana’da aktif bir yaşam tarzını benimserken kazanç elde etmenizi sağlayan bir diğer move-to-earn uygulaması. Akıllı telefonunuz ya da akıllı saatiniz tarafından kaydedilen hareket verilerin, gün sonunda Genoverse’deki ilerlemek için kullanacağınız XP’lere dönüşür. Gerçek hayatta attığınız her bir adımı, oyun içi kazanç elde edebileceğin ilerleme için de atıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Hareket ederken ne kadar XP biriktirirseniz, oyun içinde sahip olduğunuz bir NFT olan Genopet’ini o kadar yükseltebilirsiniz.

4. DotMoovs

move-to-earn

Şu ana kadar sadece yürüyüş ve koşu aktivitelerinde attığın adımları kazanca çevirebileceğiniz projelerden bahsettik. Sıradaki uygulamamız olan DotMoovs da aynı avantajları sağlıyor ancak fazlası da var. DotMoovs ile her türlü fiziksel aktiviten ile gelir elde edebilirsin. Bir nevi kocaman bir metaverse spor müsabakası. Uygulamaya giriş yaptığınızda açılan ekrandan çeşitli spor faaliyetlerine kayıt olabilir, daha sonra hünerlerini sergileyerek kazanç sağlayabilirsiniz. Yürüyüşten sıkıldınız mı? Öyleyse dans edin, yoga yapın ya da spor öncesi esneme hareketlerine yönelin. Hepsi DotMoovs’da ödüllendiriliyor.

Uygulama içi token olan $MOOV ise NFT spor ayakkabılar almanızı sağlıyor. Spor ayakkabılarınızı geliştirerek arkadaşlarına kiralayabilir, bu sayede farklı bir gelir kapısı da oluşturabilirsiniz.

5. Sweatcoin

move-to-earn

İsmiyle birazdan bahsedeceğimiz avantajlarına dair ipucu veren Sweatcoin, senden basitçe “terlemeni” istiyor. Gerçek hayatta ne kadar terlersen, yani ne kadar fiziksel aktivite gerçekleştirirsen uygulama ortamında elde edeceğin kazanç o kadar fazla oluyor. Oldukça işlevsel bir doğru orantı grafiği. Günlük adımlarınla harika ürünlere erişim sağlayabilir, $SWEAT kazanabilir hatta hayır kuruluşlarına bağışta bulunabilirsin. GPS ve sağlık izleme verilerini uygulama ile eşleştirdikten sonra tek yapman gereken kendini bir yürüyüş parkuruna, sokağa ya da yürüme bandına atmak! Yaklaşık 1000 adım 1 Sweatcoin’e karşılık geliyor. Ancak uygulama ilk seviyede ücretsiz olarak kullanılabilirken, ileri aşamalara geçmek için abonelik sistemine dahil olmanı talep ediyor. 

Tüm dünya kocaman bir kazanç arenası

Her ne kadar çabasız kazanç cazip bir fikir olsa da, insani keyiflerimize hitap eden günlük aktivitelerimizin ödül sistemine bağlanması bizi yapay bir dünyanın bir parçası haline getiriyor. Benzer uygulamaları kullandıkça kendinize benzer soruları sormaya başlayabilirsiniz. Artık orman koşularına temiz havanın keyfini sürmek için mi çıkıyoruz, yoksa kiramızı ödeyebilmek için mi? Yoga bizim için stres atmanın ve kendimizle baş başa kalmanın en iyi yoluyken, bugünlerde kripto cüzdanını geliştirmenin başka bir yolu olarak görüyor olabiliriz. Pavlov’un köpeği de ödüllendirme mantığı ile şartlanıyordu, belki bugün geldiğimiz noktada teknolojinin avantajlarından yararlandığımızı düşünebiliriz. Ancak kazandırdıklarının kancasına takılmış olma ihtimalimiz de hiç uzak görünmüyor.

Kaynak: Coincu

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.