Shudu dünyanın ilk dijital süper modeli. İngiliz fotoğrafçı Cameron-James Wilson, 3B modelleme öğrendikten sonra, gerçek modellerin en iyi taraflarını alarak Shudu’yu yarattı. Wilson, Güney Afrika Prensesi’nin Barbie bebeğinden ve sevdiği süper modellerden Alek Wek, Naomi Campbell ve Iman’den esinlenerek yarattığı modele Instagram hesabı açtı. Mistik güzelliğiyle dikkat çeken Shudu Gram’in Instagram’da 150 binin üzerinde takipçisi var ve Shudu gerçek bir model gibi takipçileriyle diyalog kurabiliyor. Dahası dergilerde yer alıyor, modaya uygun kampanyalar düzenliyor ve son olarak da Bafta ödüllerinde kırmızı halıda boy göstermesiyle dikkatleri üzerine çekti.

Bafta Töreni’nde Shudu

“Shudu’yu yaratmadan önce, 10 yıl boyunca moda fotoğrafçısıydım. Hikaye anlatımını ve illüstrasyonu seviyorum ve aynı zamanda modayı da seviyorum. İkisini birleştirmenin bir yolunu aradım ve Shudu doğdu.”

Wilson

Shudu türünün ilk örneği olsa da, sonuncusu olmayacak gibi gözüküyor. Moda endüstrisinden gelen tepkiler o kadar olumlu olmuş ki, Wilson şu anda dünyanın ilk dijital model ajansı olan The Diigitals’ı kurmuş. Balmain, The Diigitals tarafından yaratılan modelleri içeren bir kampanyaya imza atarak dijitalleşmeye uyum sağlayan büyük markalardan biri. Lüks markalar dijital bir yol kat etmeye başladı ve çok sayıda yüksek profilli kampanya sayesinde, sanal kıyafetler giyen dijital modeller de yaygınlaştı. Çevrimiçi dünyanın moda endüstrisi üzerindeki etkisi de haliyle derin oldu. Alışveriş yapma şeklimizle beraber ilham bulma şeklimiz de değişti. Günümüzde, sadece bilgisayar tarafından üretilen modeller pazardaki yerini sağlam bir şekilde ortaya koymakla kalmıyor, dijital giysiler de gerçek oluyor.

Margot-Shudu-Zhi

CLO, kıyafetleri dijital yapan platformlardan biri. 3B giysi simülasyonu konusunda beğeni toplayan teknoloji, tasarımcılara ve moda öğrencilerine ilham oluyor. Ayrıca markaların, koleksiyonlarının dijital versiyonlarını oluşturmasına da yardımcı oluyor. CLO takımı bu proje ile bir sonraki adımı atması için kendilerine ve tüm sektöre meydan okuyor. Gençler, yaratıcılıklarını çevrimiçi olarak stillerinde göstermeyi ve ifade etmeyi çok seviyor. Ancak günümüz gençleri için en önemli konu bir kıyafetle iki kez görünmek istememeleri. CLO, gençlerin çevreye zarar vermeden yaratıcılıklarını çevrimiçi ortamda ifade etmesine yardımcı olabilecek bir platform.

“Sadece son derece uygun maliyetli değil, aynı zamanda bir iletişim aracı olarak 3B kullanarak veri ve bilgilerin her zamankinden daha hızlı seyahat etmesini sağlıyoruz.”

-CLO’nun Pazarlama Uzmanı Iris Kim

 

Mükemmel özelliklere ve erişilemez oranlara sahip dijital modellerin eklenmesi çıtayı daha da yukarı çekmiyor mu sorusu aklımıza gelmiyor değil. Dijital moda, insanlar, giysiler ve diğerleri hakkındaki düşüncelerimiz ne olursa olsun, endüstri inkar edilemez bir şekilde değişiyor. Gerçek modellerde gerçek giysilerin görünüşünü ve hissini değiştirmek pek mümkün olmasa da, dijitalin kuşkusuz modanın geleceğinde başrol oynayacağı kesin.

“3B’nin gerçek modellerin yerini alacağını düşünmüyorum. Çünkü gerçek modeller olmadan Shudu asla var olamazdı.”

-Shudu’nun yaratıcısı, Wilson

Not: Kapaktaki görsel temsili olarak seçilmiştir. Dijital bir model değildir.

Kaynak: The National

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir