Moda dünyası teknolojiye yatırım yapmaya hızla devam ediyor. Birçok marka bu alanda varlık gösterme çabasına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Giyilebilir teknolojilerden 4.0 atılımlarına, dijital gardırop kavramından 3B modellere kadar pek çok detaya yer verdiğimiz içeriklerimizle görüyoruz ki bu adımlar modanın geleceğine yön veriyor. Peki moda dünyasında kripto ödeme fikrine ne dersiniz?

Daha önce Gucci Garden adlı dijital platform ile sanal dünyaya adımını atan Gucci, ABD’de belirlenmiş beş mağazada başlayacak olan pilot uygulama ile ödemeleri kripto parayla almaya başlayacak. Pek çok kişiye göre Gucci’nin bu hamlesi Web3 ve fiziksel toplulukları harmanlamak olarak yorumlanıyor. 

Moda Dünyasında Kripto Ödeme: Gucci’nin Ödeme Tasarısı

E-posta yoluyla gönderilecek bağlantı ile müşteriler kripto ödemelerini gerçekleştirebilecek. Bu bağlantı ödemeyi kripto cüzdanlarıdan gerçekleştirmelerini sağlayan QR kodu içerecek. New York, Los Angeles, Miami, Atlanta ve Las Vegas’taki seçili mağazalarında başlatacağı uygulama ile Gucci, ABD dolarına sabitlenmiş beş stablecoin dahil olmak üzere 10’dan fazla para biriminde ödeme kabul edecek.

Markaların NFT sanat koleksiyonları ve ürün bilgilerini depolayan dijital ikizler aracılığıyla blok zinciri teknolojilerini giderek daha fazla test etmesi yeni bir gelişme değil. Ancak mağaza içi alınacak kripto ödemeleri bu alanda yeni bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Dijital dünyaya olan merakıyla göz dolduran Gucci, blok zinciri ve kripto ödemeleri de dahil olmak üzere Web3 teknolojilerini erken benimseyenlerinden biri olarak kendini gösteriyor. 

2022 yılının başlarında Superplastic iş birliğiyle geliştirdiği SuperGucci isimli özel NFT koleksiyonu ile Gucci Grail sahiplerinin ön sipariş için öncelikli erişime sahip olacaklarını açıkladı.

Gucci bu açıklamasıyla gelişmekte olan Web3 topluluğu ile NFT koleksiyonlarını fiziksel dünya tüketimine bağlıyor.

Gucci, müşterilerimizin gelişmiş bir deneyim sağlayabilecekleri yeni teknolojileri benimsemeye çalışıyor. Artık kripto para birimlerini ödeme sistemimize entegre edebildiğimize göre, bu opsiyona sahip olmak isteyen müşterilerimiz için doğal bir evrim süreci olacak.

Gucci Başkanı ve CEO’su Marco Bizzarri
Moda Dünyasında Kripto Ödeme
Off-White Kurucusu Virgil Abloh, bir kısmı metaverse’te yer alacak olan erkek giyim koleksiyonunun sanat yönetmeni olarak Louis Vuitton’la çalışacaktı. Ancak 2021 Kasım ayında vefat etti.

Dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmak isteyen bir diğer marka Off-White; Paris, Londra ve Milano’daki mağazalarının Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Ripple, Stabilcoinler (USDT ve USDC) dahil olmak üzer kripto para ödemeleri kabul etmeye başladığını duyurdu.

Moda tasarımcısı Philipp Plein, sanal dünyayı Londra’daki fiziksel mağazasına sığdırmak için çalışıyor. Kripto ödemeler kabul edeceği, sanal gerçeklik platformu Decentraland’de giyilebilir NFT opsiyonları sunacağı mağaza ile moda sektörüne yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Vogue Business’a Şubat ayında verdiği röportajda Plein, markasının günde en az bir kripto işlemi tamamladığını ve şimdiden 150 bitcoin (yaklaşık 5,8 milyon dolar) gelir elde ettiğini belirtmesiyle bu alandaki yatırımlarına dikkat çekiyor. 

NFT koleksiyoncuların özel erişim talebi, kripto para birimi aracılığıyla mağaza içi ödemeler sunmak noktasında mağaza içi ortaklar için bazı beceriler geliştirmeyi beraberinde gerektiriyor. Bu ihtiyaca kulak veren Gucci’nin şirketi Kering, yaratıcı ajans Al Dente ile iş birliğiyle geliştirilen şirket içi oyun ile çalışanların NFT’ler ve Web3 konusunda eğitilmesini amaçlıyor.

Kaynak: voguebusiness.com

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.