Görüntüleme teknlolojileri, veri aktarım hızı ve kalitesi, pil teknolojileri ve daha birçok unsurun gelişmesi ile birlikte ciddi bir ivme ile hayatımızın bir gerçeği haline gelmeye başlayan yapay zeka alanında ciddi bir kalifiye insan eksiği olduğundan bahsetmiştik.

Bu konuda birçok kurs, üniversite eğitimi ve online ders olsa da en az 5 yıl daha bu açığın giderilemeyeceği tahmin ediliyor diye de eklemiştik. Bugün açıklanan bir gelişme ise bize dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olan MIT’nin, yaklaşık 1 milyar dolarlık bütçe ile yapay zeka odaklı bir fakülte açacağını gösterdi. Dersler önümüzdeki güz döneminde başlarken yeni fakülte binası ise 2022 yılında tamamlanmış olacak.

Blockstone isimli şirketin kurucusu ve CEO’su Stephen A. Shwarzman tarafından yapılan 350 milyon dolarlık bağış katkısı ile başlayan proje makine öğrenimi ve veri bilimi gibi disiplinleri biyoloji, kimya, politika, tarih ve dil gibi farklı alanlarda da uygulayabilen disiplinlerarası öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor.

   “…over the next decade, AI won’t replace managers, but managers who use AI will replace those who don’t.”

“…gelecek on yılda yapay zeka yöneticilerin yerini almayacak ancak yapay zekayı kullanabilen yöneticiler, kullanamayanların yerini alacak”

Yemek fotoğrafına bakarak içindeki malzemeleri ve tarifini tahmin edebilen, bölgedeki araç modellerine göre siyasi kimliği tespit edebilen, porno videolara başka insanların kafasını yerleştirebilen, hiç dans bilmeyen insanların bile istediği dansı edebiliyor gibi görünmesini sağlayan, kişiye özel besin listesi çıkaran, artçı depremleri tespit edebilen ve komadaki hastaların hayata dönüp dönmeyeceğini öngörebilen yapay zeka gibi bir çok ‘akıllı makine’ örneğini ve daha fazlasını son zamanlarda inceledik. Yapay zekanın yeni bir dünya ve yeni bir insan ‘yaratacağı’ ve tarihte hiç görülmemiş bir kültür oluşturacağı aşikar. Sadece bu günlerin ne kadar erken geleceği ile ilgileniyor ve tüm insanların bu süreçte bir katkısının veya en azından gözleminin olması için çabalıyoruz

Kaynak: Fortune

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir