Yatırımcısını fazlaca sevindiren, daha önce kendisine güvenmemiş olanları pişman eden kripto para birimi Bitcoin’i artık duymayan kalmadı. Peki Bitcoin’e gücünü veren Blockchain’I tanıyor muyuz?

Blockchain; dağıtılmış bir veritabanında; işlemleri kaydeden açık, küresel bir ‘defterdir’. Her işlem bir blok olarak şifrelenir ve zaman damgalı olarak zincire eklenir. Bir işlem kaydedildikten sonra manipüle edilemez çünkü bir bloktaki herhangi bir değişiklik tüm sistemde sorgulanır ve teyidi istenir. Herhangi bir merkezi güce ihtiyaç duymayan bu sistem sayesinde bilginin güvenliği, çabukluğu ve devamlılığı sağlanır. Kısaca blockchain; herkesin şahit olduğu bir anlaşma platformudur ve çağdaş yaşamımızda sahip olduğumuz en güvenli sistemi vaat eder.

Bu sistemi kullanmak isteyen MIT Öğrenci İşleri Bürosu, yaklaşık 1 yıl önce çalışmalarına başladığı dijital diploma projesinde pilot uygulamayı gerçekleştirdi. Blockchain altyapısını kullanarak oluşturulan uygulamayı indiren öğrenciler eğitim diplomalarına dijital ortamda ulaşabilecek ve bu sayede kağıt diploma zorunluluğu ortadan kalkacak. Kurulduğundan beri yaklaşık 207.000 kağıt diploma veren MIT bu sene seçilmiş 111 kişiye geleneksel kağıt diplomanın yanısıra dijital diplomalarını da teslim etti.

Mezun öğrencinin işverenlere veya dilediği herhangi bir kişiye diplomasını dijital olarak gönderebilmesi için yapması gereken tek şey Blockerts Wallet isimli uygulamayı indirdikten sonra kendine özel olan şifreyi okula ulaştırması ve okulun da yine şifrelenmiş bir dosya uzantısı ile (Muhtemelen .Json) öğrenciye dijital diplomasını göndermesi olacak.

Tüm bu “diplomam kayboldu”, “diplomamın aslı eski işverenimde kaldı” tarzı sorunların bitmesini sağlayan Blockerts isimli bu sistem geliştirici Learning Machine, MIT Öğrenci İşleri Bürosu ve MIT Media Lab tarafından diğer okulların ve geliştiricilerin kullanımına açık durumda.

Blockchain’in sadece Bitcoin gibi kripto para birimleri için oluşturulmuş bir sistem olmadığını ve birçok farklı sektörde birçok derde deva olabileceğini daha önce de söylemiştik. Tüm işlemlerimizi online olarak gerçekleştirmemiz ve akıllı cihazların da (Akıllı saat, ayakkabı, araba, şemsiye ve dahası) çoğalmasıyla beraber tüm hayatımızın dijital verilerle sağlanacak olması, dahası sanal gerçeklikte yaşayacak olma ihtimalimiz göz önüne alındığında tüm bu ‘internet dolu hayat’ güvenliğimiz konusunda da endişeler yaratacak . Blockchain merkezileştirilmiş güçler yerine dağıtılmış (distrubited), güçler oluşturarak modern çağın sözleşmesi konumuna gelmiş durumda.

Kaynak: MIT News

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir