Mart ayında pandeminin patlak vermesiyle uzaktan eğitim deneyimini iyileştirmek için farklı yollar deneyen eğitimciler, Minecraft Eğitim modülünden sıkça faydalandı. Dünya çapında aylık 120 milyondan fazla kullanıcıya sahip Minecraft, yaratıcılığın sınırsız olduğu sanal bir evrende, gerçek hayatta yer alan her türlü fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreci taklit edebileceğimiz dijital lego olarak tanımlanabilen bir oyun evreni. Bu evren, uzaktan eğitim sürecinde çocuklar için evlerinden öğrenmeye, gelişmeye ve eğlenmeye devam etme olanağı sunuyor.

Minecraft Education programı ile öğrenciler okullarda veya evlerinde kodlama, tasarım ve deneyler ile kendini geliştirebiliyor. İlk kez 2016 yılında tanıtılan bu modülün özellikle Mart ayından itibaren popülerliği arttı, 63 milyondan fazla içerik indirildi. Modül çoklu oyuncuya uygun içerikler ile çok çeşitli disiplinlere ait eğitimleri kapsıyor. Her yaş grubuna uygun özel içerikler -küçük yaş gruplarında görsel sanatlar ağırlıklı eğitim içerikleri, lise seviyesinde [tooltip tip=”Fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli “]STEM[/tooltip], edebiyat, dijital okuryazarlık- ve farklı disiplinlere ait materyal bulunuyor.

Öğretmenler tarafından sınıflara atanan ödevler ve etkinlikler oldukça yenilikçi öğrenme yöntemlerinden yararlanıyor, örneğin bir derste Minecraft evreninde arıların birlikte çalışma düzenini ve petek oluşturma sistemini incelerken bir diğerinde, okyanusun dibine gömülmüş bir gemiyi keşfedip bu geminin nasıl dibe çökmüş olabileceği hakkında bir yazı yazıyorlar. İnsan gözü veya Mars’a giden bir roket gibi yapıları inşa etmek için çeşitli eğitim videolarını izliyor ve ardından grupça bunu inşa ederek birlikte çalışma yeteneklerini geliştiriyorlar.

minecarft arı
Yapılan etkinliklere örnek

Yaratıcılığı besleyen ve gerçek hayattaki süreçleri sanal dünyada deneyimleme fırsatı sunan Minecraft, kodlama eğitimleri için oldukça kullanışlı yapısıyla dikkat çekiyor. Öğretmenler kodlama derslerinde oyundaki dünyada görevler atayabiliyor ve eğlenceli alıştırmalarla öğrencilerin yaratıcılığını besliyor.

Yaratıcılık yalnızca fiziksel şekillerden ibaret değil, sanal bir rock konserine katılmak veya sansüre uğrayan muhalif habercilik ürünlerine ev sahipliği yapan bir kütüphane yaratmayı mümkün kılıyor. Eğlenceli kullanım alanlarından bir diğeri üniversite kampüslerinin sanal kopyalarının olması. Birçok üniversite öğrencisi kampüslerini sanal evrende yeniden yaratıyor.

Minecraft Eğitim modülünü diğer eğlenceli eğitim uygulamalarından farklı kılan en önemli nokta, gerçekten bir oyun olması. Her yaş grubundan oyuncuyu etkilemeyi başaran bir oyun üzerine eğitim materyalleri eklendiğinden, oyunun ana dokusu bozulmuyor. Orijinal oyunda olduğu gibi gruplar halinde çalışabilir, yeni yapılar inşa edebilir ve eğlenebilirsiniz.

Görsel: Minecraft Education

Uzaktan eğitim sürecinde en çok gündeme gelen sorunların başında fırsat eşitliği geliyor. Evlerinde bilgisayar, tablet ve sabit bir internet bağlantısı bulunmayan milyonlarca öğrenci var. Minecraft Eğitim modülü bu sorunlara henüz bir çözüm üretemiyor ancak halihazırda Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilen uygulamayı nispeten daha uygun fiyatlı olan ve okullarda yaygın şekilde kullanılan [tooltip tip=”Chromebook, kısaca İnternet üzerinden çalışan normal dizüstü bilgisayarlardan daha hafif dizüstü bilgisayarlar denebilir”]Chromebook[/tooltip]’larda erişilebilir kılarak kullanıcılarına kolaylık sağladı.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir