Her geçen gün gelişen [tooltip tip=”Makinelerin sensörleri kullanarak verileri toplayabilme ve bunları anlayabilmesini sağlayan algoritmalar bütünü.”] makine öğrenimi [/tooltip] algoritmaları hem yapay zeka teknolojilerini direkt etkilemesi hem de ürünler konusunda kullanıcı deneyimini bir hayli kolaylaştıran katkısı sayesinde günümüzün kıyıda köşede kalmış [tooltip tip=”Bir makinenin gördüğünü kaydetmesi, başka ağlarda kaydedilenleri de dikkate alarak yeni bilgiler için kendisini hazır tutmasını ve gerektiğinde tüm bu bilgileri yorumlayabilmesi prensibini kapsayan makine öğrenimi, görme engelli insanların hayatına ve robotların zeka-duygu gelişimlerine ciddi katkıda bulunuyor.”]kahramanlardan[/tooltip] biri diyebiliriz

Microsoft, şimdilik sadece IOS için çıkardığı uygulama ile görme engelli insanların; barkodları, paraları, yoldaki engelleri, sahneleri ve insanları tanımasına yardımcı olacak. Daha önce tanıştırdığınız arkadaşınızı tanıyabilecek olan uygulama, karşınızda bulunan insanı tanımıyor olsa bile betimlemesini yapabilecek (Mavi tişörtlü, kısa saçlı, 25 yaşlarında, gülümsüyor gibi).

Alışveriş yaparken barkod okutarak (Barkodu çok az görse bile sesli tepki veriyor ve daha iyi okutulması için yardımcı oluyor) kolayca ürün seçilmesine olanak sağlıyor ve o ürünün pişirme yöntemleri, son kullanım tarihi gibi detaylarını sesli olarak kullanıcıya aktarabiliyor.

Uygulamada şu an bazı kullanım biçimleri için mesafe sorunları veya betimleme hataları olabiliyormuş (Mesela sarı-mavi bir bisiklet ve arkasında duran kamyonet yerine bir bisiklet ve arkasında duran sarı mavi kamyonet tasviri yapabiliyor) ancak bu tarz hatalar makine öğreniminin mantığı sayesinde [tooltip tip=”Çünkü hem kullanıcı kendisi kullandıkça hem de diğer kullanıcılar kullandıkça havuzda biriken veriler her bir kullanıcının telefonu tarafından yorumlanabilecek durumda olacak.  Şimdi oluşturulmaya başlanan veritabanı sayesinde birkaç yıl sonra görme engelli insanların küçük bir lens veya giyilebilir başka bir teknoloji sayesinde hiçbir şeye ihtiyacı olmadan 20 saniye sonra karşısına ne çıkacağını bilerek yürüyebilmesini sağlayacak.”] zamanla giderilebilecek hatalar. [/tooltip]

Gelecekte sahip olacağımız; trafik ışıklarıyla, akıllı çöp kutusunun sensörleriyle, akıllı arabalarla ve belki hiçbirine ihtiyaç duymadan sadece uydu verileriyle haberleşen bir akıllı giyilebilir ürün, görme veya duyma gibi engeli olan insanlar için çok büyük kolaylık olacaktır.

Aşağıdaki videoda görme engelli bir Youtuber, uygulamanın incelemesini yapmış ve hataların fazlalığından dolayı beğenmemiş. Umarım çok yakın zamanda en stabil duruma gelir ve birçok insanın hayatını kolaylaştırır.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir