Microsoft, savaş ve askeri eğitimlerde kullanılmak üzere artırılmış gerçeklik sistemleri geliştirmek için ABD ordusu ile 480 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

Microsoft iki yıl içinde teslim edilmek üzere askerlere hizmet etmeye yönelik, savaş meydanı ekranına sahip bir proje olan Entegre Görsel Artırma Sistemi (IVAS) için 100.000 özelleştirilmiş, ilk siparişi 2550 adet prototipten oluşacak HoloLens donanımı sağlayacak. IVAS komuta ve kontrol personelinin ve muharebedeki tüm birimlerin stratejik seviyeden operasyonel seviyeye kadar her seviyedeki eğitimi için bireysel ya da kolektif eğitim yerine, simüle komuta ve kontrol altyapısı ve simülasyon şebekesinin birleştirildiği bir yaklaşımı temel alıyor.

HoloLens, Microsoft tarafından geliştirilen holografik bir bilgisayar ve kullanıcıya arttırılmış sanal gerçeklik sağlıyor. Temel olarak Windows 10 işletim sistemi için holografik bir yansıtıcı görevi üstleniyor. Gözünüzün önüne yansıyan holografik Windows 10 işletim sistemi sizinle aynı zamanda sesli iletişime geçiyor ve sesli komut alabiliyor. Hologramlar ile hedeflenen ekranın ardından güvenle karar almayı sağlamak, verimli çalışmak ve fikirlerin göz önüne getirilmesini sağlayıp daha doğal bir etkileşim, bilgilere ve içeriklere erişim için sesleri, görselleri ve hareketleri kullanabilmek.

Projenin hedefi askere hem eğitimde hem de savaşta strateji, hareketlilik ve durumsal farkındalık konularında kabiliyet kazandıran bir sistem tasarlamak için entegre bir 3B ekran, dijital kameralar, balistik lazer ve ses koruması içeren bir gözlük sistemi geliştirmek. Cihazın gece görüşü, termal algılama, solunum işaretleri, genel uyanıklık, sarsıntı ve diğer yaşamsal belirtileri izlemesi gerektiğini belirten ordu HoloLens’i eğitim için çoktan kullanmış durumda. Önemli bir haberci teknolojisi olarak savaş sahasında birçok detayı -maalesef- dönüştürecek olan sistemin yeni bir versiyonunun gelecek yıl gösterilmesi bekleniyor.

Microsoft sözcüsü Bloomberg’e verdiği demeçte, “Artırılmış gerçeklik teknolojisi, karar verebilmek için daha fazla ve daha iyi bilgiye sahip birlikler sağlayacaktır, bu yeni çalışma Savunma Bakanlığı ile uzun süredir devam eden, ilişkimizi güçlendiriyor.” dedi. Birçok Microsoft çalışanı ise inşa ettikleri ve inandıkları şirketin savaşın sürdürülmesine yardım edecek teknolojiler için çalışmaması gerektiğini düşünüyor.

Sözleşmenin imzalanması, İngiliz Kraliyet Donanması ve Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’nin de HoloLens tabanlı muharebe çözümlerini tercih etmesi HoloLens satışlarını üç katına çıkararak Microsoft’un büyük bir kazanç elde etmesini sağladı.

İş ve bilim dünyasında çok daha ileri seviyede verimlilik sağlaması beklenen artırılmış gerçekliğin hizmet ettiği sektöre savunma sanayinin bu anlamda eklenmesinin doğuracağı sonuçlar tartışmaya açık. Savaş konusundaki teknolojik gelişmelerden bahsetmekten pek hoşlanmıyor olsak da güçlü ülkelerin, büyük firmaların üretim ve pazarlama alanında daha iyi kararlar vermesini, daha isabetli hamleler yapmasını sağlayacak olan “Artırılmış Analiz” teknolojisinin yepyeni çalışmaların önünü açacağı da bir gerçek.

Kaynak: NextReality

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir