Anlaşılması ve kavranması en zor dillerden biri olan işaret dili sadece elleri kullanmaktan ibaret değil, mimikleri ve vücut hareketlerini de içeriyor. Çoğu insanın yaygın yanılgısının aksine işaret dili körler alfabesi gibi evrensel bir dil olmadığı için bulunduğunuz ortamda iki kişi arasında bile bir işaret dili doğabiliyor. Öyle ki dünyada 271’in üzerinde benzersiz işaret dili ve yorumu biliniyor. Çok sayıda işaret dili formu olması sağır toplumu birçok zorlukla karşı karşıya bırakıyor. Bunlardan en önemlisi işaret dili tercümanlarının eksikliği.

Bu küresel sorunla başa çıkmak ve sağır toplumu desteklemek için Belçika Antwerp Üniversitesi’nden bir grup mühendislik öğrencisi, 3B yazıcı kullanarak, metni işaret diline çevirebilecek bir robot oluşturmak üzere bir araya geldi. ASLAN (Anvers’in İşaret Dili Aktüatör Düğümü) olarak adlandırılan proje, Avrupa Kulak Burun Boğaz Enstitüsü tarafından destekleniyor. Öğrenciler, sağır toplumun kendini ifade edebilmesi için robotik ve 3 boyutlu baskıdaki becerilerini bir araya getirerek metni işaret diline dönüştüren ilk 3B baskı robot kolunu üretti. 

Tamamlanması ve montajı 10 saatten fazla süren kol 25 adet 3B baskı parça, 16 servo motor, 3 motor kontrolcüsü ve bir Arduino Due (mikro kontrol panosu) ve montajı için diğer bileşenlerden oluşuyor. Açık kaynaklı olan tasarıma mekanik fonksiyonlar ve yazılım geliştirebilmek mümkün.

Öğrenciler bu projenin yanı sıra iki kollu bir sistem oluşturmaya ve yüz ifadeleri kullanan bir tasarım geliştirmeye başladı. Bu proje şu anda mevcut olan tercüman eksikliğine en iyi çözüm olarak görülen düşük maliyetli bir alternatif. ASLAN projesi gelişmeye devam ettikçe dünyanın dört bir yanındaki sınıflarda, mahkeme salonlarında veya tiyatrolarda binlerce ve hatta milyonlarca kişinin birbirini anlaması sağlanacak.

Kaynak: spyder3dworld 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.