Metaverse, ortak bir meta-veri platformu yaratarak insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir AR/VR teknolojisi olarak tanımlanıyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in “Tüm bu girişimlerdeki en önemli hedefimiz, meta veriyi hayata geçirmeye yardımcı olmaktır.” sözleri metaverse kavramının önemine vurgu yapmıştı. Kaldı ki bu sözlerden kısa bir süre sonra Facebook, ismini Meta olarak değiştirdi.

Metaverse evreniyle etkileşim imkânı tanıyan dijital uygulamalardan biri olan Roblox, oyun çağındaki çocukların keşfetme ve deneme arzularını oyunla birleştirebilecekleri kodlama faaliyetleriyle  desteklemek amacıyla tasarlanmış. Süreç içerisinde yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de varlığını göstermesiyle 40 milyon kullanıcıyı aşmış bulunuyor.

Roblox’un yeni sakinlerinden olan Nike, NIKELAND ismini verdiği sanal evreniyle metaverse dünyasına ilk adımını atmış bulunuyor.

https://twitter.com/Nike/status/1461431629897887745?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1461431629897887745%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fbigumigu.com%2Fhaber%2Fnikenin-roblox-ortakligiyla-metaverse-adimi-nikeland%2F

Nike bu evren ile kullanıcılarına kuralların olmadığı bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Yaratıcılığın herkes için bol olduğu evrende oyuncuların bağlantı kurabileceği, deneyim yaratıp paylaşabileceği, rekabet edileceği bir platform sunmanın yanı sıra NIKELAND, Roblox’un sürükleyici 3D alanının içinde sporu ve oyunu bir yaşam tarzına dönüştürme hedefini temel alıyor.

NIKELAND

NIKELAND içindeki yapılar ve araziler, Nike’ın gerçek dünyadaki genel merkezinden esinlenerek tasarlanmış. Bu alanlar aynı zamanda Roblox topluluğunun çeşitli mini oyunlarda yarışma becerilerini test etmesi için ayrıntılı arenalar barındırıyor. Bu arenalar vurguladığımız kuralsızlığın hakkını veriyor. Örneğin, ziyaretçiler arkadaşlarıyla birlikte lav ve yakar top gibi oyunlara katılabiliyor. Bunun yanında oyuncular etkileşimli spor materyallerinden kendi mini oyunlarını da kolayca tasarlayabiliyor.

Oyun alanı

Hayal et. Yap. Oynat.

NIKELAND, ziyaretçileri daha aktif olmaya teşvik eden gerçek hayattaki hareketlerle zenginleştirilmiş. Mobil cihazlarındaki ivme ölçerler sayesinde çevrim dışı hareketi çevrim içi oyuna aktarabiliyor. Örneğin, uzun atlamalar veya hızlı koşular gibi oyun içi hareketleri yapmak için oyuncunun cihazı ve vücudunu hareket ettirmesi yeterli oluyor.

Dijital podyum, NIKELAND avatarını özel Nike ürünleriyle donatmaya olanak tanıyor.

NIKELAND herkesin Roblox’u ziyaret etmesi ve deneyimlemesi için ücretsiz olarak sunuluyor. Nike bununla birlikte gerçek dünyadaki sporun önündeki en büyük engellerden biri olan erişim problemini sanal evrende geride bırakmış olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Nike’ın dijital dünyası, Snapchat aracılığıyla New York’taki İnovasyon Evi’nde (HOI) hayat bulacak.

Nike, harekete ilham verme ve spor deneyimlerinin geleceği için yenilik yapma taahhüdünü birçok projesinde vurguluyor. Bunun ışığında, Roblox ve NIKELAND’in metaverse dünyasını Nike’ın NYC HOI’sinde geliştirilmiş bir Snapchat filtresi sayesinde hayata geçirmesiyle Aralık ayı boyunca devam edecek.

Kaynak: NIKELAND, Roblox

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.