Hepimizin bildiği Facebook’un yeni yüzü olan Meta, gelirdeki düşüş eğilimini tersine çevirmek için bir dizi ürün güncellemesini açıkladı.

İçerik Üreticileri ve Kitlelerini Buluşturmanın Yeni Yolu: Reels Reklamları

Meta, kullanıcıların Facebook ve Instagram’da Reels ile etkileşim almak için harcadıkları zamanın ikinci çeyrekte %30’dan fazla arttığını açıkladı. Bu durumu kâra çevirmek isteyen şirket hemen çalışmalara başladı. Hedef ne mi? Markaların ve içerik oluşturucuların yüksek düzeyde etkileşim veren kitleleriyle daha iyi bağlantı kurması. Hem daha iyi kullanıcı etkileşimi elde etmek hem de içerik oluşturucuların bu etkileşimi maddi kâra dönüştürmesine yardımcı olmak isteyen Meta, Reels tabanlı iki yeni reklam biçimini tanıttı.

  • Döngü Sonrası Reklamlar: Herhangi bir Reels içeriği sona erdikten sonra oynatılacak, 4-10 saniyelik, bağımsız ve atlanabilir reklamlar. Reklamın oynatılması bittiğinde ise orijinal Reels kaldığı yerden devam edecek..
  • Resim Carousel Reklamları: Reklam arasında özgür bir şekilde konumlandırılabilecek 2-10 resim gösterilecek. Ayrıca kullanıcılar bu resimleri Facebook Reels içeriğinin altında yatay bir şekilde de görüntüleyebilecek.
Reklamdan sonra Reels kaldığı yerden devam ediyor.

Bir diğer güncellemeye göre keşfet sayfasına geliyor. Bildiğiniz üzere Instagram’ın keşfet sekmesinde kullanıcıların tercih ve rutinlerine göre içerikler gösteriliyor. Yeni güncellemeyle keşfet sayfasında herkese açık ve tüm Instagram kullanıcılarının profil sayfalarında reklam gösterebilecekleri yeni bir yol kullanıcılara sunuldu. Yeni reklam biçimi testinin parçası olarak, seçkin influencerlar reklamların potansiyel bir gelir kaynağı olarak yayınlarında görünmesine izin verebilecek. Aşağıdaki iki farklı reklam türünü ilerleyen süreçte sık sık göreceğiz:

  • Keşfet ana sayfasında önceden reklamsız olan yeni bir reklam alanı
  • Yapay zekâ destekli çoklu reklamveren reklamları. Kişi bir reklamla etkileşime geçtiğinde, Meta artık makine öğrenimi tarafından desteklenen, ilgi çekici olabilecek diğer reklamlardan oluşan bir carousel yayınlayacak.

“Meta, tarihteki en güçlü keşif motorunu inşa etti. 200 milyon işletmenin 3 milyar kişiye ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Kullanıcıların yeni ürünler keşfetmesine, yeni ilişkiler kurmasına ve yeni alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı oluyoruz. İzlenen her videoda, ziyaret edilen her mağazada, yapılan her bir işlemde ve gönderilen her bir mesajda bu ilişkiyi güçlendirmek için her detayı mümkün olan en uyumlu şekilde sunma yeteneğine sahip olmalısınız. Başka hiçbir platform, bu derinleştirilmiş bağlantıyı kurmak için çeşitli ve tam ölçekli reklam biçimlerine sahip değil.” – Meta Başkan Yardımcısı Nada Stirratt

Müşterilere Ulaşmanın Yeni Yolu: Mesajlaşma 

Meta ayrıca markaların müşteri hizmetleri ve ticaret kanallarını Messenger ve WhatsApp gibi platformlara entegre etmesini teşvik etmek adına “Click-to-Messenger” özelliğine bir güncelleme getiriyor “Click-to-Messenger” reklamları, kullanıcıları alıp, Instagram veya Facebook haber akışındaki bir reklamdan bir mesajlaşma platformuna götürecek.

Meta’nın mesajlaşma işletmeleri için Pazarlama ve Büyüme Başkan Yardımcısı Maz Sharafi esasında Meta platformlarındaki 10 milyon reklamverenin %40’ının hâlihazırda Click-to-Messenger kullandığını söyledi.

Şimdi Meta, Click-toMessenger  reklamları için dönüşüm optimizasyonunun sunulmasıyla bu reklamları ticaret için daha etkili hale getirmeyi umuyor. Bu reklamların genellikle WhatsApp, Messenger veya Instagram Direct üzerinden bir işletmeyle görüşme başlatma olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilmesi, markaların hedef kitlelerine daha kolay ulaşabilmesini sağlayacak.

Tüketicilerin Ürüne Daha Kolay Ulaşmasının Yeni Yolu: AR 

Meta son olarak Instagram akışlarında ve hikayelerde AR reklamları için Spark AR tarafından desteklenen bir açık beta duyurdu.

Meta’nın İş Ekosistemi ortaklıklarından sorumlu Başkan Yardımcısı Alvin Bowles, “Metaverse’in ne olabileceğini tam olarak anlamamız için hâlâ 5-10 seneye ihtiyacımız var. Ancak şimdi bile gerçek fırsatların farkında olmamız mümkün. Günümüzde markalar AR, VR ve meta veriyi mümkün kılan diğer bileşen parçalarıyla deneyler yapabilir. Daha dinamik deneyimler yaratmanın en iyi yolunu düşünürken, daha fazla içeriğe aç olan tüketicilerin bundan yararlandığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Bu yeniliklerin ardından Meta gelirlerini artırabilecek mi bilinmez ama gün geçtikçe daha da çok esiri olduğumuz Meta uygulamaları içerik üreticileri, mağazalar ve en önemlisi biz kullanıcılar için bambaşka deneyimler sunacak gibi görünüyor.

Yazar: Muammer Berkhan Avcı

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.