Kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin yenilikçi bir ödeme ağı olarak hayatımızda yer alıyor. Gün geçtikçe kendi dijital para birimlerini çıkaran devletler, halklara farklı ‘ayrıcalıklar’ sunarak para birimlerinin değer kazanmasını sağlıyor.

Burger King, Rusya’da “WhopperCoin” adını verdiği kripto para ile dijital para pazarına giriş yapmıştı. Filipinler’deki McDonald’s ise müşterilere kripto para birimi bazlı bir ödül programı sunmak için LoyalCoin ile ortaklık kurdu. Şimdi, uygulamanın kullanıcıları ödüller için McDonald’s’taki işlemlere kripto harcıyorlar. Sadece hizmete kaydolan kullanıcılar bile ücretsiz burger alabiliyorlar.

LoyalCoin, blok zinciri tabanlı bir müşteri sadakati ödül programı. Şirket blockchain teknolojisini kullanarak “en sevdiğiniz markaların ödüllerini ve avantajlarını kullanmaktan daha fazlasını” kullanmanın mümkün olduğunu iddia ederek kendisini farklılaştırıyor.

Platformu kullananlar şifreli para birimini müşteri ödülü olarak veren markalardan mal ve hizmet satın alarak LoyalCoin kazanıyor. Kullanıcılar ayrıca LoyalCoin’i doğrudan Cryptopia ve NemChange gibi borsalardan da satın alabiliyor. Bununla birlikte platformun belirli bir markaya müşteri sadakati sağlamayı planlayıp planlamadığı kesin değil.
Madeni para satın alınabilir ve çapraz ödenebilirse, akıllı müşteriler LoyalCoin’i bir borsa üzerinden satın alabilir ve ödül sistemini kullanabilir. Kullanıcılar ayrıca LoyalCoin’i Bitcoin veya başka bir kripto ile değiştirebilir veya nakde çevirebilir.

Starbucks gibi diğer büyük şirketler de kriptoda mağaza içi ödemeleri kabul etmenin yollarını araştırıyor. Bu şartlarda perakendecilerin de kripto etkisine dikkat ederek teknolojiyi bünyelerine entegre etmek için farklı yollar denemesi gerekiyor.

Kaynak: cryptoslate

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir