Yüz tanıma sistemleri, ödeme kanallarında veya telefon kilit ekranlarında güvenli bir yöntem olduğu vaadiyle sıkça kullanılıyor. Parolaların yerini alan bu teknoloji ile yüksek bir doğruluk oranı elde etmek mümkün, ancak her teknolojik gelişme beraberinde bazı zafiyetler de getirebiliyor. Bir yapay zeka şirketi olan Kneron, yüz maskeleri ile Çin’de yüz tanıma istasyonlarını kandırmayı başardı. Bir deneylerinde, AliPay ve WeChat istasyonlarına yaklaşarak sahte yüz ile ödemeyi gerçekleştirebilen ekip, diğer bir deneyde de tren istasyonunda kimlik kartını okuturken yüzündeki maskesiyle turnikeyi geçebildi.

Bu tür testlerin elbette bir sınırı var, kullandıkları maskenin her istasyon için başarılı olacağı söylenemez, aynı şekilde farklı zamanlarda aynı istasyonda maskenin bir yüz olarak kabul edilmeme riski var. Ayrıca, bahsedilen yüz tanıma sistemleri işlemler için tek kontrol aracı değil, AliPay ve WeChat istasyonları işlem yapacak kişinin kimliğiyle eşleşmiş olan telefon numarasının belli hanelerini girmesini isteyebiliyor veya bir tren istasyonunda yüz tanıma süreci başlamadan önce kimlik kartınızı fiziksel olarak sunmanız beklenebiliyor. Bunlar haricinde de, insanların bir markette ödeme alanında maske ile ödeme yapan birini görüp müdahale etmemesi pek olası olmayacaktır.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/3b-yazici-ile-yuz-tanima-sistemlerini-kandirmak-mumkun/”]3B Yazıcı ile Yüz Tanıma Sistemlerini Kandırmak Mümkün[/button]

Eylül 2017’de yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Apple Face ID üzerinde, profesyonel maske tasarımcıları ve üreticileri ile birlikte çalıştı ve 3 boyutlu modeller ile Face ID’nin kullandığı yapay sinir ağlarını geliştirdi. Elbette Kneron ekibinin test ettiği istasyonlar ile, Apple’ın kullandığı algoritma ve bileşenlerin farklı olması mümkün.

Bir maske ile bu devasa teknolojinin güvenlik bariyerlerinin aşılabilmiş olması, yüz tanıma teknolojisinin henüz uzun bir gelişme sürecine sahip olduğunu gösteriyor. Ve bir de hala çözüme kavuşmamış yasal düzenlemeler, gelişmelere yön verebilir.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/?s=y%C3%BCz+tan%C4%B1ma”]Yüz Tanıma Sistemlerine Dair İçeriklerimiz[/button]

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir