Dünyaca ünlü bilgisayar oyunu ekipmanları üreten, Singapur ve ABD’de merkezleri olan Razer isimli firma, Singapur’da vatandaşlara ücretsiz maske sağlamak amacıyla otomatlar yerleştirdi. Pandeminin ilk dönemlerinde oldukça başarılı bir politika izleyen ve adından söz ettiren Singapur, ne yazık ki ikinci dalga olarak bahsedilen süreçte yeniden ciddi vaka sayılarıyla karşı karşıya kaldı.

Bu süreçte acil ihtiyaç noktalarına yeterli sayıda maske ulaştırabilmek adına Çin’deki üretim hatlarını maske üretimini için kullanan şirket, Güneydoğu Asya’daki ciddi maske sıkıntısı üzerine Singapur’da tam otomasyon prensibiyle çalışan bir fabrika inşa etti ve geçtiğimiz ay 5 milyona yakın cerrahi maske üretimini sağladı.

Aylık maske üretimini kısa zamanda 5 milyondan 10 milyona çıkartarak, yalnızca acil gereksinimleri tatmin etmek değil, sürekli tedariği sağlayabilmek adına önemli bir üretim artışı sağlayacaklar.

Peki üretilen bu maskeler nasıl dağıtılacak?

İlk adımda, çeşitli alışveriş merkezleri ve ortak çalışma alanlarına 20 adet otomat yerleştirilecek. Her vatandaşın bir adet ücretsiz maske alma hakkı olacak ve bundan yaralanabilmesi için Razer’ın fintech uygulaması olan dijital cüzdan Razer Pay’i indirmesi ve otomattaki karekodu okutması gerekli.

Görsel: Tech ARP

Ücretsiz maske alabilmek için Razer Pay uygulamasını indirme zorunluluğu nedeniyle, şirket sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu. Asıl amacın fintech platformu Razer Pay’e kullanıcı çekebilmek olduğunu iddia eden kullanıcıların tepkisi üzerine, CEO Min-Liang Tan Facebook hesabı üzerinden açıklama yaptı ve tüm üretim ve dağıtım masraflarını şirketin kendi üstlenerek giriştiği bu uygulamada, kar amacı gütmeden fayda sağlamaya çalıştıklarını ve bu süreçte sınırlı sayıdaki cerrahi maskenin dağıtımında adil olabilmek ve hileli işlemlerin önüne geçebilmek adına bu adımı attıklarını ifade etti.

Kendi ürünleri olan bir dijital cüzdan uygulamasının kullanımını özendirerek bir şirketin fayda sağlamaya çalışması, oldukça normal karşılanacak bir durum. Kişisel verilerin korunması ve kullanıcı gizliliğinin sağlanması durumunda, kimlik tespiti adına böyle bir ara mekanizma oldukça mantıklı bir karar.

Razer’ın bu girişiminin benzeri örnekler Asya’da yavaş yavaş yaygınlaşıyor, geçtiğimiz ay Hong Kong’da ünlü bir sanat koleksiyoncusu şehirde otomatlar aracılığıyla ücretsiz maske dağıtmak istediğini açıkladı.

Türkiye’de, geçtiğimiz aylarda oldukça yüksek kapasiteli maske üretiminin gerçekleştiğini ancak dağıtımında ciddi aksaklıklar yaşandığını biliyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, nisan ayında metro istasyonlarına yerleştirdiği otomatlar ile halkın maske ve dezenfektanlara ücretsiz ulaşabilmesini sağlamıştı. Haftada bir kez, ulaşım kartı İzmirim Kart aracılığıyla bu hijyen paketlerine ulaşma imkanı sunmuştu.

Tunç Soyer otomattan maske alırken
Görsel: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bu ve bunun gibi alternatif dağıtım kanalları vatandaşların gerekli koruyucu ekipmana ulaşmasını sağlayarak, devletlerin ve işverenlerin üzerindeki yükü de hafifletmeye yardımcı olabilir. Belediyeler için ulaşım kartları, teknoloji şirketleri için ise dijital cüzdanlar sayesinde hizmetten faydalanan insanların sayısını kontrol edebilmek ve dağıtımdaki adaletsizleri ortadan kaldırmak mümkün.

Kaynak: CNN Business

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir