Nüfusun giderek arttığı ve kaynaklarını hızla tükettiğimiz gezegenimizde sürdürülebilir bir gelecek yaratma amacıyla birçok girişime tanıklık ediyoruz. Bu girişimleri gezegenler arası bir yolculuğa dönüştürmeye hazırlanan bilim insanları, Nüwa adı verdikleri Mars kentinin çalışmalarına başladı. Peki bu şehir sürdürülebilir ve erişilebilir bir alternatif olabilir mi?

Yaklaşık 250.000 kişiye ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip Nüwa Şehri olarak adlandırılan ilk büyük ölçekli Mars yerleşiminin, devasa bir uçurumun kenarına ve iç kısımlarına doğru inşa edilmesi planlanıyor. Bu sayede Mars halkının ölümcül kozmik radyasyon tehdidine aşırı maruz kalma riskine girmeden güneş ışığına erişebilmesi amaçlanıyor.

Sürdürülebilir Bir Mars Şehri Mümkün mü?

ABIBOO inşaatın yapıya 2054’te başlayacağı ve ilk yerleşimcilerin 2100 yılına kadar şehre taşınacağını öne sürülüyor. Lükse odaklanan Nüwa Şehri tasarımlarının çoğu, 2100 hedefinin gerçekçi bir tahmin olup olmadığını gösteriyor. Ancak, ABIBOO’nun çalışmalarını Mars’ta bir şehrin nasıl işleyeceğini ve nihayetinde nasıl gelişebileceğini düşünerek yaptığı basın açıklamasından açıkça anlaşılıyor. Kızıl Gezegen’deki bir uçurum kenarı yerleşimcilerin kişisel evlerinde yaşamalarını sağlarken aynı zamanda çiftlik hayvanlarını yetiştirebileceği veya güneşten enerji üretebileceği tarım ve enerji amaçlarına adanmış diğer alanlarda faaliyet göstermelerine olanak sağlayacak.

Nüwa şehri tanıtım filmi

Henüz nasıl gerçekleştirileceği netleşmemiş olsa da amacın Mars yüzeyinde sürekli olarak Dünya’dan malzeme taşımaya gerek kalmadan varlığını sürdürebilen bir şehir inşa etmek olduğu aşikâr. İlerleyen zamanlarda planlamalar yapılsa da zorlu bir yolculuk olacağa benziyor. Mars’ın atmosferik basıncı Dünya’nın %1’inden daha az olduğunu göz önünde bulundurursak kozmik ışınlara maruz kalan kişilerin cildi ciddi şekilde hasar görebilir.

“Karşılaşacağımız koşulların neler olduğunu anlamaya çalışmak için bilim insanlarıyla birlikte çalışmaya ve hesaplamaya dayalı birçok analiz yapmak zorunda kaldık. Mars koşullarında çok özel zorluklarla yüzleşmek zorundayız, bunlardan biri de Dünya’daki yerçekiminin yalnızca üçte biri olan yerçekimi.” – ABIBOO Mimarlık Stüdyo Kurucusu, Alfredo Muñoz 

Şehir Kendi Kendine Yetebilecek mi?

Suyun, Mars’ın sunduğu en büyük avantajlardan biri olduğunu ve inşaat için uygun malzemeleri elde etmeye yardımcı olabileceğini vurgulayan Munoz, temel olarak, su ve karbondioksit ile karbon üretebileceklerini söyledi. Üretim zincirinde karbon üretimiyle birlikte gerçekleştirilebilecek en iyi şeylerden biri de çelik üretimi olacaktır. Bu planlamalar doğrultusunda ABIBOO, gezegendeki ilk şehri inşa etmek için yalnızca Mars kaynaklı malzemeleri kullanmayı öngörüyor.

Yeni Mars şehri projesi, uluslararası bilim insanları ve akademisyen ekibinden meydana gelen SONet ağının gelişim çalışmalarıyla, The Mars Society tarafından organize edilen daha büyük bir bilimsel projede yer alıyor.

“Mars’ta tamamen sürdürülebilir bir şehir geliştirerek elde ettiğimiz bilgiler, bize Dünya’da farklı şekilde yapabileceğimiz şeyler hakkında çok fazla bilgi birikimi fikri ve iç görü getiriyor.” – Alfredo Muñoz

Pek çok insan, Mars’ta bir medeniyet inşa etme konusunda oldukça tutkulu ve heyecanlı görünüyor. Elon Musk’ın tahminlerine göre gelecekte Mars’ta kurulacak herhangi bir şehrin nihayetinde kendi kendine yetebilmesi gerektiğine dair fikir birliği artıyor. Aksi takdirde, Kızıl Gezegen’in gelecek sakinleri Dünya’dan asla bağımsız olamayacak.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir