Son günlerde; +18 filmlere istediğimiz insanın yüzünü yerleştirme, istediğimiz her tarzda dans edebiliyormuş gibi gösterebilme gibi haberlerle karşımıza çıkan derin öğrenme algoritmaları (yapay zeka) video, ses ve görüntü manipülasyonu konusunda hem evhamlı insanları korkutacak hem de teknoloji meraklılarını sevindirecek bir şekilde ilerleme göstermeye devam ediyor.

Bu sefer fazla uzaklardan değil, Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makale manzara fotoğraflarındaki mevsim, hava şartları ve benzeri diğer öznitelikleri manipüle etmenin mümkün olduğunu gösteriyor. University of Amsterdam ile birlikte oluşturulan bu algoritma için hazırlanan prototip uygulamada deneyebileceğiniz fotoğraf manipülasyonunda göreceğiniz gibi yakın gelecekte istediğiniz fotoğrafları ekleyerek özniteliklerde oynama yapabilmenin de mümkün olması beklenebilir. Bu, yazın çekindiğiniz bir fotoğrafa kışın çekilmiş süsü verebileceğiniz anlamına geliyor ancak henüz yapay zekamız kıyafetleri de manipüle etmek için eğitilmiş durumda değil.

Pytorch ile geliştirilen ve açık kaynaklı kodları yakın zamanda paylaşılacak olan uygulamanın bu fotoğrafları manipüle ederken herhangi bir referans istememesi ise bu tarz uygulamalarda pek alışık olduğumuz bir özellik değil. Sitesinde bulunan demo ile birkaç fotoğraf üzerinde 5 farklı sezon için deneme yapabilirsiniz. Benim bir fotoğrafı seçerek denediğim gün batımı örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

Bu ve benzeri görüntü manipülasyon tekniklerinin bu kadar gelişiyor olması hem güvenilirlik konusunda birçok soruna yol açma potansiyeline sahipken hem de sanat konusunda yepyeni bir kültüre sahip olmamızı sağlayabilir.

Not: Kullanılan kapak görselinin içerikteki algoritmalar ile alakası yoktur, temsili olarak seçilmiştir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir