Evde Yap akımını ve üretmeyi seviyorsanız bahsedeceğimiz DIY piyano yapımı çok hoşunuza gidecek, çünkü zor gibi gözükse de yapımı aslında çok kolay oluyor. Belki de ortaokulda çoğumuzun bilgisayar derslerinde kullandığı bir uygulama olan Scratch’i hatırlıyorsunuzdur. Hatırlamıyorsanız, Scratch aslında 8-16 yaş arası çocuklar için tasarlanmış fakat herkes tarafından rahatlıkla ve keyifle kullanılabilecek bir grafik programlama dili olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bugün Scratch kullanarak bu piyanoyu oluşturuyor olacağız. Bu uygulamayı kullanmanın yanında sadece kablo düzenini sağlayabilmek kalıyor ve daha sonra piyanomuza kavuşuyoruz.

Makey Makey Nedir?

Makey Makey gündelik hayatımızda kullandığımız eşya ve objeleri bir bilgisayar programına bağlayabilmemiz için tasarlanmış elektronik icat aracı ve aynı zamanda oyuncağı oluyor.  Adı üstünde Make-Key ingilizcede “Anahtarı Üret” anlamına geliyor.

İçeriğinde ise bir adet Makey Makey elektronik kartı, timsah kabloları ve usb kablosu ile karşılaşılıyor. Set sayesinde komutları gerçekleştirebilmek için bahsettiğimiz timsah kabloları kullanılırken bilgisayara bağlamak için ise usb kablosunu kullanılıyor. Kartın içine kod yüklenemiyor fakat oluşturduğunuz proje, Scratch veya Mblock gibi programlar ile rahatlıkla kodlanabiliyor.

Hemen başlamak için Makey Makey setini market.samm.com dan satın alabilirsiniz. Bunun yanında alacağınız set hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Atölye Vizyon’un  Nedir Bu Makey Makey? adlı yazısını okuyarak öğrenebilir veya Makey Makey Orjinal Web Sitesi (İngilizce) ‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Makey Makey Bağlantı Örneği

Peki Ya Piyanoyu Nasıl Yapacağız?

Makey Makeyi kavradıktan sonra sıra piyano yapımına geliyor. İhtiyacınız olan malzemeleri aşağıda bulunyor.

İhtiyaç Listesi

  • Karton ve piyano şeklinde çıktı kağıt
  • Yapıştırıcı
  • İletken Bakır Bant
  • Evde kullandığınız herhangi bir bilgisayar (Sratch Uygulaması)
  • Makey Makey Set

Malzemeleri toparladıktan sonra sıra bu malzemeleri birleştirmeye geliyor. 

  1. İlk olarak kartonunuzun üzerine piyano şeklindeki çıktı kağıdı yapıştırmanız gerekiyor. Böylece çalacağınız dijital enstrümanın görüntüsünü elde etmiş oluyorsunuz. 
  2. Daha sonra iletken bakır bantlarınızı tuşlarınızın üstüne yapıştırmanız gerekiyor. 
  3. İlk iki adımı tamamladıktan sonra sıra Makey Makey setini kullanmaya geliyor. Timsah kablolarınızı bakır bantlara bağlayarak Makey Makey’e, onu da usb kablosu ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. 
  4. Bağlama işlemini hallettikten sonra ise yapmanız gereken kalan tek şey Scratch kullanımı oluyor. 
  5. Aşağıdaki video ile bütün adımları izledikten sonra artık kendi kendinize evde bir piyano yapabiliyor olacaksınız.

Bugün birlikte yaptığımız Kendin Yap Makey Makey Piyano ile sadece keyifle kullanabileceğiniz bir enstrüman değil aynı zamanda da yapabileceğiniz başka birçok Kendin Yap cihazı üretebilecek konuma geliyorsunuz. Yapılabilecek bu projeler hem sizlere ekonomik tasarrufu sağlıyor hem de kendi mutluluğunuz ve yaratıcılığınız için bireysel tatmini sağlıyor.

Yazar: İnci Su Aslan

Share:

FMV Işık Lisesinde 11. sınıf IB öğrencisi olan İnci, başta biyoteknoloji olmak üzere biyolojinin farklı dallarına ilgi duyuyor. Bu alanda araştırma projeleri ve yarışmalarda aktif olarak rol alırken, geleceğin meslekleri ve teknolojilerini yakından takip ediyor. Ayrıca politikaya ve uluslararası ilişkilere ilgisinden dolayı Model Birleşmiş Milletler konferanslarına katılmayı çok seviyor. İnci bu çok yönlülüğü ile yaratıcı ve geleceğe hitap eden yazılar ortaya koymayı umuyor.