Maker kimdir ve ne yapar sorularına gerçek anlamda odaklanmak istemiyorum. Maker, boş oturmaz onu biliyorum. Bir de Maker dediğimiz kişi satın aldığı şeyi direkt kullanamaz. Bir Fight Club (Dövüş Kulübü) üyesi gibi, modern çağın kapitalizmine karşıdır. Tek farkı bir miktar para harcamasıdır ama o kadar da olsundur.

Aslında çocukluğumuzda hepimiz birer maker’dık. Kendimize yastıklardan ev yapar, Lego kuleleri yıkardık, sonra onları ortada bırakır, dışarıda kumdan kale yapmaya çalışırdık. Harçlıklarını Action Man’lere, Barbie bebeklere değil de Lego’ya, yapboza verdirdiysen, tebrikler arkadaşım sen de maker’sın.

3B yazıcılarla birlikte artık Maker hareketi de seviye atladı. Maker çocuğunuzun yaptığı Lego kulenin tepesine bir Sauron gözü yerleştirmek isteyebilir ve evinizdeki 3B yazıcı ile hemen baskısını alabilirsiniz. Evinizdeki çatal-kaşık takımının da 3D Printed olmaması için bir sebep yok. Bu söylediklerim şu an bayağı mümkün ve erişilebilir olan şeyler. Eğer bundan 3-5 yıl sonrasını konuşacaksak yemek masanızdaki sandalyelerin hatta oturma grubunuzun 3B baskı olması muhtemel görünüyor. Kendi istediğin şeyi başkasının yardımı olmadan üretmek kadar keyif veren bir şey yok. Yardımla da güzeldir tabii ama gidip satın alma konusuna hoş bakmıyoruz bu yazıda.

Maker Hareketi (Maker Movement); DIY(Kendin Yap) ve teknolojinin birleşmesi ile oluşmuş, 3B yazıcıların ivmesiyle uçmaya başlamış bir akımdır. Bize göre belli bir hedef doğrultusunda üreten herkes Maker’dır; örgü ören babanne de, marangoz Ayşe Abla da… Maker’lığın sonucunda ortaya çıkan her şeyi paylaşmak da yeni nesil dünyanın ve maker hareketinin bir parçasıdır. Hep bana hep bana olmaz, paylaşarak güzelleşir dünya.

Bireylerin tüketici kimliğini üretici kimlikle değiştirmesine imkan tanıyan bu hareketin sonucu olarak ortaya çıkan çok güzel platformlar, kulüpler ve sosyal sorumluluk projeleri var. Maker hareketinin yayılmasında ön ayak olan bu oluşumların içerisinde olmak, katkı sağlamak ilham ve motivasyon anlamında çok büyük katkı sağlıyor bizden söylemesi.

Türkiye’de maker hareketinin tam karşılığını veren oluşumlar bi hayli az. Bu hareketin doğmasına vesilen olan Dale Dougherty’nin rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim prensibinin dışında hareket edenler de yok değil, dikkat! OK?

“Peki Maker dediğimiz insan ne gibi araç gereçlere ihtiyaç duyar?” sorularını teğet geçerek, 3B yazıcı kısmına geleceğim. Çünkü zaten üreten, eline geçen her türlü şeyi kullanmasını bilir, bilmese de öğrenir.

Altın çağını yaşayan hareketin en gözde elemanı 3B yazıcılara gelirsek:

Bir 3B yazıcı ile sert veya esnek birçok farklı madde ile istediğiniz her türlü nesneyi üretebilme şansına sahipsiniz. İnternetten saniyeler içinde indirdiğiniz bir kapı kolunu birkaç saatte basıp hemen kapınıza takabilirsiniz. Telefon kulaklığınızın kıvrılınca kopmasını engelleyecek bir aparat basabilir, diş fırçalarınız için fonksiyonel bir stand üretebilirsiniz.

3B yazıcılar, kendi ürününü kendi üretmek isteyenler için birebir, ancak ya 3B yazıcınızı kendiniz yapmak isterseniz?

Açık kaynaklı 3B yazıcılar bu konuda sizi sınırlamazlar ve özelleştirme imkanı tanırlar. Reprap veya Ultimaker gibi açık kaynaklı bir 3B yazıcınız varsa, bunu yapmanızı istiyor ve bu konuda teşvik ediyor zaten. Ultimaker bu konudaki tavrını, ilk piyasaya çıkış yaptığı ahşaptan yapılmış demonte halinin güncel versiyonunu hala satışta tutarak, net olarak gösteriyor.

Ultimaker’in, Ultimaker 2’den sonra güncelleyerek piyasaya sunduğu Ultimaker Original+ ile, hem daha ucuza hem de ahşap görünümlü, özelliştirmeye müsait demonte bir yazıcıya sahip olabiliyorsunuz. Yani hem yapmak istediğiniz bir hack/özelleştirme girişiminde işiniz daha da kolaylaşıyor hem de ucuz bir yazıcıya sahip olmuş oluyorsunuz.

Sadece 8 ml su bazlı bir boya ile istediğiniz renge boyayarak eviniz için yeni tasarımlar üretmenizi sağlayacak çok şık, renkli bir nesne ekleyebilme fikri çok çekici değil mi?

Eğer bir Üretenseniz, sahip olabileceğiniz en güzel şeylerden biri de 3B yazıcıdır, eğer bir Üreten olarak 3B yazıcı istiyorsanız edinebileceğiniz en sembolik ve özelleştirilebilir yazıcı ise Ultimaker Original+’dır.

Makers: And where to find them? meselesini ise unutmayalım, bu konuyu çok yakında irdeleyeceğiz. Şimdilik, Maker’ı kendi içinizde arayınız.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir