Make, ilk defa 2005 yılında, bir dergi olarak kendini üreterek ifade eden insanlara hizmet vermeye başladı. Ardından 1 yıl sonra, 2006’da, tutkulu birkaç insan bugün milyonlarca maker’a ilham kaynağı olan Maker Faire adlı etkinliğin açılışını gerçekleştirdi. Maker Akımının yaratıcıları, şu an San Francisco’daki genel merkezlerinde, Makershare.com adlı bir proje üzerinde çalışıyorlar.

Platform,  maker kitlesi için temel bir araç olarak düşünülmüş. Burada destek, yardımlaşma ve ilhamdan fazlası var gibi gözüküyor. Siteye üye olarak kendi projelerinizi tüm dünyayla paylaşabiliyor, veya başka insanların projelerine dahil olabiliyorsunuz. Şu an beta sürecinde olan site, aralarında Türk isimlerin de bulunduğu 100’den fazla projeye ev sahipliği yapıyor.

Sitenin diğer özelliği de maker kitlesi arasındaki iletişimi güçlendirmesi. Site üzerinde yardıma ihtiyacı olan insanları görebilir ve onlar için bir şeyler üretebilirsiniz. Bu gerçekten çarpıcı bir özellik, çünkü beyin felci geçiren 11 yaşındaki bir kızın ilanına rastlıyorsunuz sitede. Kendisi için bir şeyler üretmeleri adına makerlardan yardım bekliyor.

Projeleriniz veya fikirleriniz creative commons lisansı altında korunduğundan bu konuda pek endişelenmenize gerek yok. Ancak yine de sorumluluk size ait. Platform bir noktada Kickstarter’a benziyor. Ancak gönüllülük esasına dayanıyor. Anlayacağınız, kendinize bir şeyler katmak için projelere dahil oluyorsunuz.

Kullanıcıların yalnızca yetişkinlerden oluşmaması da ayrı bir avantaj. Birçok çocuk maker, siteyi kullanıyor. Faydalı ve kayda değer projelerin çıkış noktası olacağını sezdiğimiz makershare.com’a katılarak ekosisteme dahil olabilirsiniz.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir