Bir yandan tüm hayatımızı bir ekranın içerisine entegre etmeye çalışırken bir yandan da ekranları yok ederek dünyanın/doğanın kendisini dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Konumdan ve bağlamdan bağımsız bir şekilde tamamen özgür ve boş çeplerle yaşama hayali de oldukça çekici geliyor.

Daha önce birçok şirketin Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) kullanarak pazarlama stratejilerini ilerlettiğinden ve bunun kullanıcılar için çok daha sağlıklı deneyimle sunabileceğinden bahsetmiştik. Bugünlerde ise Facebook’un, ünlü kozmetik firması L’Oreal ile birlikte çalışarak Instagram üzerinde insanların ücretsiz şekilde makyaj deneyebilecekleri bir AR uygulaması geliştirdiklerini görüyoruz.

Henüz Mart ayında, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik alanında çalışmalar yapan Kanada’lı şirket ModiFace’i satın alan L’Oreal, kullanıcıların sanal ortamda birçok farklı ruj, far vb. Makyaj denemeleri yapabilecekleri bu uygulama sayesinde son yıllarda %5’ten %9.5’e çıkan e-ticaret payını daha da artırmayı hedefliyor.

Henüz belirli bir tarih verilmeyen geliştirme konusunda Facebook’un yasaklı olduğu Çin için ise farklı uygulamalar ile görüşmeler halinde olduğunu söyleyen Fransız şirket dijital pazarlama konusunda gelecekte sahip olacağımız kültürün güzel bir örneğini şimdiden sunmuş olacak.

Denemeden beğenemediğimiz kıyafetlerimizi, odamızda görmeden anlayamadığımız kanepelerimizi ve daha birçok internetten sipariş verebildiğimiz ancak karar veremediğimiz ürünü seçmekteki zorlukları ortadan kaldıracak olan artırılmış gerçeklik teknolojisi; ilerleyen zamanlarda tüm yaşam kültürünü dönüştürmeye aday yıkıcı teknolojilerden birisi.

Kaynak: Reuters

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir