Son yıllarda başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere birçok devlet yapay zekâ kullanarak ülkenin tüm sokaklarını anlık olarak izlemeye başladı. Plana göre yapay zekâ ‘sakıncalı’ bir durum gördüğünde veya suçlu bir insanı tespit ettiğinde polisi kolayca uyarabilecek böylece polislerin saatlerce güvenlik kamerası (cctv) kayıtlarını izlemesi gerekmeyecek. Ancak, bugünün teknolojisi ile bu hayallerimize ulaşalbiğimizi söylemek biraz zor olacak. En azından Londra özelinde büyük bir hayal kırıklığı yaşandığını söyleyebiliriz.

2016 ile 2019 (Mayıs) yılları arasında gözetleme sistemi tarafından tespit edilen 8 farklı ‘potansiyel suçlunun’ davasında %96 başarısızlık oranı yakalandı. Bu davalar devlete 222 bin pounda mâl oldu.

Öte yandan Stanford’da Westfield yakınlarındaki bir AVM’de 14 yaşındaki siyahi bir çocuğu tespit eden yapay zekânın %100 hatalı olması; bu sistemin işleyişini bozan [tooltip tip=”yüzü tamamen kapatan bere ve/veya kapüşonlu”]giyim şeklinden[/tooltip] dolayı insanların polis tarafından durdurulması, Ronford’da bir adamın taramaya girmeyi reddetmesinden sonra para cezasına çarptırılması gibi örnekleri de ekleyince bu sistemin yapabildiklerini yanlış yapmasının yanı sıra birçok şeyi yapmaya ortam bulamadığını da görüyoruz. Her anlamda, bu tarz bir sisteme hazır olmadığımız söylenebilir.

The Independent’a göre AVM’ye gelen insanlar böyle bir sistem tarafından gözetlendiklerine dair uyarılmadılar.

Polis teşkilatının sözcüsü ise sistemdeki kullanılmayan tüm verilerin 30 gün içinde ve herhangi bir alarmı tetiklemeyen videoların ise sistem tarafından direkt silindiğini söylüyor. Büyükşehir polis teşkilatı; yapılan yanlışların farkında olsa da sistemin son karar veren taraf olmadığını, eğer bir insan gözaltına alınacaksa bu kararı insanların verdiğini söylüyor ve halkın titizlikle incelenmiş yasal bir sistem isteğinin oldukça haklı olduğunu vurguluyor.

Bu konuda İngiltere’de gerek sivil toplum örgütlerinin gerekse muhalefet kanadının baskıları sürüyor. İlgililerinin The Independent’in daha detaylı sunulan haberini okumasında fayda var.

İleri okuma: Independent

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir