COVID-19 pandemisinin hayatımızda kapladığı alan ile biz insanların dijital dünyayla olan bağı gün geçtikçe artıyor. Teknolojiyle olan bu bağ çeşitli dijital gelişmelere ihtiyaç yaratıyor. Bu kapsamda sizleri bu içeriğimizde son derece ilginç bir dijital yenilikle tanıştıracağız.

Lezzetli bir ekran: Taste the TV

Meiji Üniversitesi profesörü Homei Miyashita, duyusal bir izleme deneyimi yaratmaya yönelik olarak yemek tatlarını taklit edebilen yalanabilir bir TV ekranı prototipi geliştirdi.

TV’yi Taste (TTTV) adı verilen cihaz, belirli bir yiyeceğin tadını oluşturmak için birlikte püskürten 10 aroma kutusundan oluşan bir mekanizma kullanıyor. Lezzet örneği daha sonra kullanıcının denemesi için düz bir TV ekranına püskürtülüyor.

Miyashita, yemeğin tadını zenginleştiren ve lezzetle ilgili çeşitli cihazlar üreten yaklaşık 30 öğrenciden oluşan bir ekiple çalışıyor. TTTV prototipi 2020 yılında profesörün kendisi tarafından yapılmış. Ticari bir versiyonun yapımında ise yaklaşık olarak 100.000 yenlik (875 $) bütçeye ihtiyaç olacağını belirtiyor.

“Amaç, pandemi nedeniyle insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak.” Homei Miyashita

Bir dilim kızarmış pizza tadında ekmek

Miyashita ve ekibinin çalışmaları oldukça ilginç. Örneğin ekip, bir dilim kızarmış ekmeğe pizza veya çikolata tadı uygulayabilen bir cihaz geliştirmeyi arzuluyor. Bunu yapabilmeleri için gerekli olan sprey teknolojisini geliştirmek adına şirketlerle bütçe görüşmelerinde bulunuyorlar.

Meiji Üniversitesi’nden bir öğrenci, dijital ekrana tatlı çikolata tatmak istediğini söylüyor. Cihaz siparişi alıyor ve oluşturulan aromayı tadım tabakasına püskürtüyor. Öğrenci ise bu deneyimi “Tadı sahiden sütlü çikolataya benziyor. Tatlı ve lezzetli.” olarak özetliyor.

Ekip uzun vadede, tıpkı müzik uygulamaları gibi dünyanın dört bir yanından insanların kendi dijital ekranlarına indirilebileceği bir platform geliştirmeyi umuyor. Tasarımlar çoğu zaman mevcut koşulların ihtiyaçlarına yanıt verir. COVID-19 pandemi dönemine yönelik bu tür bir teknolojik gelişme, insanların dış dünyayla bağlantı ve etkileşim biçimine farklı bir çözüm sunuyor. Bu dijital yenilikteki ihtiyaç kavramının sorgulamasını ise siz okurlarımıza bırakıyoruz. 

Kaynak: REUTERS

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.