Her yıl hayranları tarafından doğum günü 20 Şubat’ta anılan Kurt Cobain için bu yıl her zamankinden farklı bir anma yapıldı. Zihinsel ve fiziksel sıkıntılar çeken müzisyenlerle ilgili farkındalık oluşturma adına Kurt Cobain’i anma etkinliğinde yapay zekâ kullanıldı.

Ağustos 2017’den beri 2 binden fazla müzik endüstrisi üyesine destek veren Over The Bridge, Lost Tapes of The 27 Club ismini verdikleri proje kapsamında yayınladıkları şarkı ile amaçlarının Cobain gibi bunalımlar ve sıkıntılar yaşayan müzisyenlere yardımcı olabileceklerine dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Over The Bridge; henüz sadece 27 yaşındayken hayatını kaybeden müzisyenlerin pek çok kişi tarafından 27’ler Kulübü denilerek romantikleştirilmeye çalışılmasına karşı çıkıyor ve bu trajedilerin engellenebileceğini hatırlatıyor. Yaşamını kaybeden müzisyenlerin artık bir albüm ya da şarkı yapmak için şansları olmadığını vurguluyor ve ekliyor:

“Yapay zekâ ile ortaya çıkan iş muhteşem, fakat yapay zekâ bile gerçek bir şeyin yerini alamaz.”

Şarkı Nasıl Hazırlandı?

Google’ın yapay zekâ programı Magenta Nirvana’nın “come as you are” ve “you know you’re right” gibi en bilinen şarkılarını inceledi. Yapay zekâ şarkıları perde, ritim gibi detayları belirginleştirerek dijital bir koda çevirdi. Çevrilen kodun bu detaylandırmayı yapmasının sebebi yeni bir şarkı oluştururken en iyi detayları sentezliyor oluşu. Magenta’nın yaptığı analiz MIDI dosyası olarak adlandırılıyor. MIDI dosyasındaki nota seçimlerini, ritmik tuhaflıklarını ve armoni tercihlerini inceledikten sonra yapay zekâ, sanatçının en iyi anlarını seçiyor ve bu detaylara bağlı kalarak yeni şarkılar yaratıyor. Peki, sanatçının şarkı içindeki en iyi anı öznel/anlık bir kavramı temsil etmiyor mu? Madem en iyi anlar öznel, yapay zekâ seçimini nasıl yapıyor?

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/piyano-calan-yapay-zeka-audeo/”]Piyano Çalan Yapay Zekâ: Audeo[/button]

Magenta diğer yapay zekâ programları gibi “daha çok veri, daha iyi sonuç” diyor. Konser videoları, stüdyo kayıtları, şarkıların akustik halleri gibi yüzlerce girdi sisteme yükleniyor. Konserde kalabalığın seslerinin yükseldiği anlar, stüdyo kayıtlarında keskin nota geçişleri vb. “farklı” anlar “en iyi anlar” olarak kodlanıyor. Şarkı altyapısından sonra şarkı sözleri için de yapay sinir ağı adı verilen genel bir yapay zekâ programı ile benzer bir süreç işletiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L9yTuO7d1rk

Drowned in The Sun- Google Magenta

Drowned in The Sun isimli şarkıda Nirvana’nın [tooltip tip=”genelde tarz olarak etkilendikleri grubun şarkılarını söyleyen müzisyen grupları”]tribute grubu[/tooltip]nun solisti Eric Hogan’ın vokalleri dışında her şey yapay zekânın işi. Şarkının sözlerindeki Cobain esintileri ise oldukça dikkat çekici.

Birtakım Sorular

Şarkıyı dinleyince siz ne düşündünüz bilemiyoruz fakat bizim için şarkı ancak vasat üstü olarak değerlendirilebilir. Müzisyenlerin ruhsal ve fiziksel sağlığına dikkat çekmek için yapay zekâyı kullanarak yeni bir Nirvana şarkısı yaratma fikri hedeflendiği gibi dikkat çekiyor.

Peki, şarkının vasat üstü olması da amaçlanıyor muydu? Yoksa yapay zekâ gerçekten de ancak vasat bir müzisyen mi olabilir? Bizce Over the Bridge, savunduğu “yapay zekâ bile gerçek yaratıcılığın yerini alamaz” görüşüne, Nirvana esintileri taşıyan ancak asla aynı tadı vermeyen bu şarkıyla hedeflediği katkıyı veriyor.

Kaynak: rollingstone.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir