İstatistiklere göre Amerika’da, 1998 yılından beri tam 712 çocuk yalnız olduğu arabada mahsur kalarak hayatını kaybetti.

Texas-Mckinney’den Bishop Curry, komşusunun 6 aylık bebeğinin arabada yalnız kalarak hayatını kaybetmesinin ardından bu trajik olaydan ders çıkarmakla kalmayıp çok da güzel bir ürün ortaya koydu. Babasıyla beraber çalışarak Oasis adında bir cihaz geliştiren ve ilk prototipini kil ile yapan 10 yaşındaki Curry’nin elinde şu an 3 boyutlu yazıcı ile basılmış son prototip bulunuyor.

Arabanın sıcaklığı arttığında bunu fark eden ve ebeveynlere uyarı mesajı gönderirken aynı zamanda ısıyı düşürmek için soğuk hava üfleyen Oasis, GoFundMe.com’da 5 ay içinde 952 insanın fonlarıyla 20 bin dolarlık hedefini 27 bin dolar ile geçti.

Türkiye’de, arabada unutulan bebeklerle alakalı bir istatistiğe ulaşamadım ancak Amerika’nın istatistiklerine göre Birleşik Devletler’de her yıl yaklaşık 37 çocuk bu yüzden hayatını kaybediyor.

Bir insan bebeğini nasıl arabada unutur? diye düşünüyorsanız buraya bir göz atabilirsiniz.
San Francisco Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre;

bir arabanın 21 derecelik havada iç ısısı:
10 dakikada 31 dereceye
20 dakikada 37 dereceye
30 dakikada 40 dereceye
60 dakikada 45 dereceye çıkarken
2 saatten sonra 48 dereceye kadar çıkabiliyor.

Yani, herhangi bir canlıyı arabada kilitli bırakmanın gerçekten ciddi bir sorun olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Bu sorunu ciddiye aldığımızda ise Curry’nin bu icadının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.
Umarım seri üretime geçme fırsatı bulur ve asıl amacında, hayat kurtarma görevinde başarılı olur.

Kaynak: boredpanda

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir