İyi bir tasarımın prensipleri herkes tarafından öğrenilebilir ve uygulanabilir. Bu rehberde başkalarına yüzlerce lira vermemeniz için çok çok basit tasarım kurallarından bahsedeceğim. İngilizcesi iyi olanlar direkt kaynağa gidebilir. Kaynağımız

Eğer tasarım öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, David Eric Grohl ne demiş bir bakın:

“Ben hiç drum dersi almadım. Hiç gitar dersi almadım. Sadece, püf noktasını çözdüm. Bence, eğer bir şey için yeterince tutkulu, hırslı ve odaklanmışsanız hayatınızda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.”

1. Kontrast kullanın

Arka plan ve font rengi gözü yormayacak kadar farklı olmalıdır. Tipik bir örnek olarak beyaz arkaplan üzerine siyah yazı en okunabilir tasarımdır. Parlak gri, sarılar ve yeşillerden uzak durun. Eğer bu renkler için çok istekliyseniz, başınız belada.

2. Siyahımsı, tamamen siyahtan iyidir

Çünkü, her şeyin radikali zararlıdır.

Eğer kullanacaksanız, saf siyah kullanmak yerine #333333 kodlu siyahı kullanabilirsiniz. Beyaz zemin üzerinde saf siyah parlıyor ve hem gözü yoruyor hem de odaklanmayı zorluyor.

3.Önemli içerik ön planda olmalı

Mizanpajı düzenlerken en önemli konulardan biri de verilmek isteneni ön planda tutabilmektir. Aktarılmak istenen ilk mesaj, zoom veya scroll yapma gibi ikinci bir emek gerektirmeden görülebilmeli.

Görsellerde gördüğünüz gibi; Instagram ve Facebook, içeriğini ön plana çıkaracak bir sayfa yapısına sahipken, Spotify oynat-durdur butonlarının öne çıkacağı,  Pinterest ise keşfetmeye önem veren bir sayfa yapısına sahip.

4.Hizalama-bloklama çok önemli

Herhangi bir konuda bir sorunu çözmenin ilk yolu hizaya sokmaktır. Tasarımınızda, sayfa içerisindeki hizaya dikkat edin.

5.Yazı boyutu ve harf espası

Yazı boyutu ne kadar artarsa okuma o kadar kolaylaşır ancak harf arası espasların fazla veya az olmamasına dikkat edin. Fazla harf aralığı okumayı gereksiz şekilde yavaşlatabilecekken, az harf aralıkları dikkat dağıtacaktır.

Doğru yazı boyutu ve yanlış yazı boyutu
Doğru harf aralığı ve yanlış harf aralığı

6. Sıralama önemliyse liste yöntemi

Web sitelerinin ve uygulamaların farklı arama sayfaları vardır. Bu konuda bir standarttan bahsetmek zor ancak eğer bir sıralama varsa mutlaka liste yöntemi kullanmanız gerekiyor. Eğer Pinterest gibi, AirBNB gibi keşfetmeye odaklanmış bir uygulamanız/siteniz/sayfa tasarımınız varsa ızgara sistemi de kullanabilirsiniz

7.Önce siyah beyaz sonra renk

Uygulamanızı veya sitenizi önce siyah/beyaz tasarlamak, mizanpaj tasarımı konusunda size daha iyi bir fırsat sunacaktır. Önce hayatınızı düzene sokun, sonra renk katın.

8. Rahat bir sayfa düzeni lütfen

El yorgunluğu önemli bir sorun. Akıllı telefonların genelde tek elle kullanıldığını ve aslında tek elle kullanılmak için fazla büyük olduklarını unutmayın. Sağ elli insanlar için sol üst köşedeki bir butona tıklamanın ne kadar zor olduğunu göz önünde bulundurun. Sol ellileri de unutmasanız iyi olur.

9. Renk paletleri için internetten yararlanın

Yeni başlamış bir tasarımcı için en büyük sorunlardan biri de renktir. Renk için fazla uğraşmayın, internette çok güzel sitelerde çok güzel renk paletlerine ulaşabilirsiniz.

 

10.Google, Apple ve tasarımcıların tecrübelerini kapın

Google ve Apple‘ın, uygulama tasarlayanlar için oluşturduğu topluluk servisleri bulunuyor. Bunlardan veya diğer topluluklardan yararlanmayı unutmayın 

Bu da benden http://producthunt.com/

Unutmayın ki, tasarım pratik gerektiren bir olgudur. Gözünüz zamanla bir tasarımdaki hataları yakalayacak kaliteye ulaşacaktır.  Zamanla; yukarıdaki prensipler sizin için ekmek-su gibi bir olgu haline gelecektir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.