Köpek balığı saldırıları çok sık karşılaştığımız haberlerden olmasa da kıyı bölgesindeki insanları her zaman endişelendirmiştir. Özellikle dünyadaki kopek balığı saldırılarının %31’ine kıyılarında ev sahipliği yapan ve 2016’da kaydedilen 26 saldırıda 2 insanın ölümüne tanıklık eden Avustralya köpek balıklarının en büyük mağdurlarından.

Bu soruna çözüm getirmek isteyen bir şirket 2 yıl önce, tehlikeli sular üzerinde gözcülük yapan ve insanlar tarafından izlenmesini sağlayan dronelar görevlendirmişti. Bu proje başarılı olsa da hala istenen bir seviyede sonuç vermiyordu.

Little Ripper Lifesaver adlı drone’un önceki versiyonu. Güncel haline dair görsel bulunmuyor

2 yıl önce projeye başlanırken bu kadar revaçta olmayan ve hala çok ciddi geliştirmelere ihtiyacı olan yapay zeka teknolojileri bugün çok daha rahat kullanılabilir, güvenilebilir ve geliştirilebilir durumda.

Otonom araçlardan, şarkı yazarlığına hatta şairliğe kadar her türlü konuda bizi şaşırtan yapay zekalar kendisini sürekli kanıtlıyor. Görevlendirilen dronelar sayesinde, uzaktan izleme yöntemi  ile köpek balığı saldırılarını engellemek isteyen şirket, %20 ile %30 arasında bir başarı oranına / doğruluk payına ulaşmış. Şu an Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafından güncellenen sürüm ile tekrar göreve dönecek olan Little Ripper Lifesaver, otomatik olarak köpek balıklarını tanıyarak üzerinde bulunan megafonla insanlara uyarıda bulunabilecek. Böylece hem bir güvenlik kamerası  kullanan insana gerek kalmayacak hem de %20-30 arası olan doğruluk-kesinlik payı yaklaşık %90’a çıkacak. Çünkü aşağıda görebileceğiniz üzere, drone’ların deniz canlılarını tespit etme yeteneği bir hayli yüksek. Mesela Köpek balığı, balina ve yunusu gayet güzel şekilde birbirinden ayırabiliyor.

Dr. Sharma bu konuda “Bu insanoğlunun yerini almak değil, bu insanoğluna bir işin tam ve daha doğru bir şekilde yapılabilmesi için yardımcı olmaktır.” demiş. Yani yukarda bizim bahsettiğimiz “kamera başında bekleyen bir insane gerek kalmayacak” detayına da böyle bir bakış açısıyla değinmiş. Yine de her ihtimale karşı şimdilik bir görevli kamera başında tabii ki bekleyecektir ancak birkaç yıl sonra güvenilirliğini ispatlayan drone-yapay zeka melezi, işssizler kervanını birkaç yeni insan ekleyebilir.

Bu yöntemle insanların hayatlarının kurtarıldığı gibi köpek balıklarının saldırdığı insanlar tarafından öldürülmesi (Evet zor bir ihtimal ama mümkün) veya avcılar tarafından avlanması gibi durumların da en aza indirginmesi bekleniyor.

Artık; az görünen ancak yıllık olarak düşünüldüğünde ciddi bir ölüm, sakatlık, korku oranına sebebiyet veren sorunlar sadece biz hala izin verdiğimiz için şu an sorun olarak duruyorlar. Drone ve yapay zeka gibi teknolojiler, 3B yazıcıların desteği, internetteki paylaşım kültürünün yarattığı yazılım geliştirme kolaylığı, yapılacak projelerde yardımcı insan bulmanın artık çok daha kolay olması gibi unsurlarla beraber; eğer çözülmeyen bir sorun varsa bunun sebebi olanaksızlıklar değil insanoğludur, çıkarımı yapabiliriz.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir