Dünyaca tanınmış yüzlerce uluslararası kayıt sanatçısıyla çalışarak sanal gerçeklik kütüphanesi oluşturan EVR Holding, bu içerikleri sanal gerçeklik cihazlarında halihazırda mevcut olan ücretsiz bir uygulama olan MelodyVR ile dağıtıyor. Şirket önemli yayıncılarla, sanatçılarla, mekânlarla ve festivallerle ortaklıklar kurarak MelodyVR müzik platformu aracılığıyla müzikseverlere orijinal içerik sunuyor.

MelodyVR uygulaması, insanların sanal gerçeklikte (VR’da) izleyebilmeleri için 360 derece kaydedilmiş bir konser kütüphanesi oluşturmaya odaklanmış durumda. Evimizden ayrılmak zorunda kalmadan canlı bir konsere katılmak VR’ın büyük vaatlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. VR donanımının küresel olarak benimsenmesi, Oculus Go gibi bağımsız setlerin piyasaya çıkışını takiben kullanıcıların erişebileceği uygun VR teknolojisini üretmek için harekete geçen Sony, Facebook, Samsung, Google ve HTC gibi dev firmalarla pazar büyümesinin önümüzdeki beş yıl boyunca devam etmesi bekleniyor. Pazar geliştikçe MelodyVR, sanal gerçeklik eğlence içeriği için artan tüketici talebinden faydalanacak.

“Sevdikleri sanatçılara yakın olamayacak çok fazla hayran var. Hayranlar gezegenin diğer tarafında olabilirler. Bir sahne şovuna, festivale, hatta özel bir VIP seansına giremediğinizde sizi sahneye koyabiliriz.”

-MelodyVR’nin kurucusu Anthony Matchett

VR’da gerçek bir konser yapılmasının kendileri için önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünen şirket, Liam Payne ile işbirliği yaparak müzik severlerin, sanal gerçeklikte izleyebilecekleri bir gösteriye hazırlanıyor. Payne’nin Londra’da düzenleyeceği gösterinin biletleri, MelodyVR web sitesi aracılığıyla izleyicilere ücretsiz olarak sunuldu. İzleyiciler MelodyVR uygulaması yüklü ve internet bağlantısı olan bir Oculus Go veya Samsung GearVR gözlüğü ile 19 Aralık gösterisini bulundukları yerden izleyebilecekler. İzlemekle kalmayıp sanki oradaymış gibi açılarını değiştirebilecek ve mekanın herhangi bir yerini, hatta Payne ile sahnede olmayı bile seçebilecekler.

 “Bir milyar insanı sanal gerçekliğe taşımak istiyoruz.”

-Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg

Platform şu an için ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Belçika’da aktif durumda. Bu ülkeleri Güney Kore, Çin, Tayvan ve Japonya takip edecek. MelodyVR, lisanslı sanal gerçeklik müziği pazarında tek oyuncu olduğunu savunuyor. VR işinin potansiyeli çok büyük. IBIS Müzik Dünyası‘na göre, ABD’nin canlı müzik endüstrisi tek başına 32 milyar dolardan fazla. MelodyVR, teknoloji geliştikçe gelecekteki tüm platformlarla uyumlu olmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, pek çok basın lansmanı oluşturmasına rağmen, VR teknolojisinin kabulü henüz büyük ölçüde dikkate alınmamış. Matchett, bu tür şeylerin bir gecede gerçekleşmeyeceğinin farkında. Sanal gerçekliğin müziğin değişen dünyasında potansiyel bir yıldız olduğunu öngörüyor ve tüm dünyanın bunu kabullenmesinin yakında gerçekleşeceğinden emin. 

Kaynak: Forbes

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir