Günümüzün internet kültürü ile birlikte ortaya çıkan komünite kültürü, gerek internet bazlı gerekse fiziksel bazlı meyveler vermeye devam ediyor. Birlikte hareket etme güdüsü, aynı amaç uğruna hayallerini şekillendiren insanlar için hem bir güç kaynağı hem de bir ilham yuvası olarak işlev görebiliyor. Bunun için insanlar hem internette hem de fiziksel dünyada sürekli bir araya gelerek yaptıkları işi tartışıp, eğlenip, bilgi alışverişinde bulunuyor.

Bu tarz toplaşmaları takip edebilmek, kendi topluluğumuzu bulabilmek veya kurabilmek için Meetup.com ve eventbrite.com gibi uluslararası düzeyde çalışan web siteleri bulunuyordu. Bugün buna kommunity.com ismiyle Türk bir girişim daha dahil oldu.

Henüz İstanbul ve Ankara dışında pek fazla etkinlik veya komünite bulma şansınız düşük olsa da dünyanın tüm şehirlerinde etkinlik veya komünite araması yapabiliyoruz. Komünite araması yaptığımızda karşımıza gelen isimlere tıklayıp kimlerin komüniteye üye olduğunu, geçmişte hangi etkinlikler yapıldığını ve takvimde hangi etkinliklerin olduğunu görebiliyoruz. Özellikle yazılımcı, çevirmen, dil öğrenen ve benzeri insanların topluluğa ihtiyaç duyduğu/duyabileceği günümüzde bu tarz platformların artması oldukça olumlu.

Türkçe dil desteği olmayan kommunity.com’un yakın gelecekte bu konuda herhangi bir çalışması olacak mı bilemiyoruz, bu konuda bilgi rica ettik cevabını bekliyoruz.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/events/acik-cagri-connect-for-creativity/”]Açık Çağrı: Connect for Creativity[/button]

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir