21. yüzyılın en önemli nimetlerinden biri evinde oturan annelerin, örgü ören babaannelerin ve henüz mesleğini öğrenmekte olan öğrencilerin bile kolaylıkla pazara bir ürün sokabilme şansına sahip olması. Son 20 yılda bu nimetlerden yararlanabilmek için kodlama bilmek gerekiyordu ancak yüzyılın ilk çeyreğini bitirmeye yaklaşırken bu zorluğu da aşmak üzereyiz.

Bugüne kadar Wix ve benzeri birçok farklı “hiç yazılım bilgisi olmadan kendi web siteni tasarla” uygulaması gördük ancak teoride çok kullanışlı görünen bu uygulamalar çoğunlukla vaatlerini yerine getiremiyor ve birçok insan için kullanımı zor bir hâle getiriyordu.

ProductHunt’ta “Günün ürünü” seçilerek radarımıza takılan Appratio isimli bu uygulama da kolay kullanım ve gerçek anlamda “sıfır kod” vaadiyle karşımıza çıkıyor. Yaptığınız tasarımı tek seferde hem Android ile iOS uygulaması olarak hem de web sayfası olarak kullanmanızı sağlayan platform 31 Aralık’a kadar üye olanlara 1 ay ücretsiz ve sonrası için %50 indirim kampanyası sunduğu için sizlere olabildiğince erken duyurabilmek adına henüz test edememiş olsak da 1 aylık ücretsiz kampanya sayesinde kendiniz deneyebilirsiniz.

%50 indirimden faydalanabilmek için TEAMPRODUCTHUNT kodunu kullanmanız gerekiyor.

Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte fikri olan herkesin bir girişim ile pazara girebilmesi kolaylaşırken, gelecekte her evde yerini alacak 3B yazıcılar ile bastığımız ‘plastikleri’ kendi robotlarımız haline getirmek için de kodlamaya ihtiyaç duyacağız. Eğer ‘sıfır kod’ kültürü gelişirse bu konuda da yazılım konusunda tecrübesi olmayan insanların kolayca yaratıcı endüstriye dahil olabilmesi söz konusu olacaktır.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.