Nesnelerin interneti (IoT) alanındaki hızlı gelişim sayesinde akıllı cihazların insan hayatıyla senkronizasyonu her geçen gün artıyor. Tüm bilgilerimizi, saklamaları koşuluyla paylaştığımız bu sistemler sayesinde, çoğu zaman hayatımız kolaylaşıyor ya da aşağıdaki haberde olduğu gibi kurtuluyor.

Amerika’nın New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque’de yaşayan bir çift arasında çıkan kavgada kurtarıcı rolü akıllı ev asistanı üstlendi.

Bir akşam kadın ve adamın evdeki tartışmasına kulak kesilen akıllı ev asistanı adamın “Did you call the sheriffs? (polileri aradın?)” sorusunu analiz edip, polisleri aradı ve olası silahlı bir cinayetin önüne geçti. ABC ilk haberinde bu akıllı cihazı Google Home olarak girmiş ancak sonra güncellediği haberde cihazın hangi marka-model olduğu belirtilmemiş.

Ortamı dinleyen akıllı ev asistanları her ne kadar hayat kurtaran bir rol üstlenebilir olsa da televizyondan gelen anahtar kelimeler yüzünden çoğu zaman yanlış aramalar yaptıkları gibi bi gerçek de var. İlerde makine öğrenimi/yapay zeka gibi teknolojiler sayesinde alışkanlıklarımızı, planlarımızı, belki duygu ve düşüncelerimizi daha iyi anlayan ve analiz eden asistanların çoğalmasıyla bakalım nasıl bir geleceğe sahip olacağız.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir