Merakla beklediğimiz Dünya Kış Olimpiyatları 2018 (PyeongChang 2018), geçtiğimiz günlerde  muhteşem bir açılış töreniyle başladı. Ev sahipliğini Güney Kore’nin yaptığı olimpiyatlara 12 farklı yarış alanında 2900 sporcu katıldı. 9-25 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan olimpiyatların açılış törenine damgasını vuran olay; binden fazla drone’un gökyüzünde yaptığı şov oldu.

Eğer 2018 Kış Olimpiyatları açılış seramonisini izlediyseniz, Intel üretimi drone’ların çeşitli noktalarda Kore gecesini aydınlattığını görmüş olabilirsiniz. Bu drone’lar, seyircileri eğlendiren gösterileri sırasında bir de dünya rekoru kırmayı başardılar. Intel’in bu akıllı drone’larının 1218 tanesinin eş zamanlı bir şekilde beraber uçarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği kısım önceden kaydedilmiş olsa da, gösterim sırasında 300 drone da PyeongChang semalarında uçarak kendi gösterilerini düzenlemekteydiler.

Intel’in “Shooting Star” (Kayan Yıldız) drone’larını daha önce de birkaç kez gösteri sırasında görmüştük ve bu son gösteri de, firmanın Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile yaptığı bir anlaşmanın parçası olarak sergilendi. Bu ortaklığın içerisinde VR teknolojisi, 360 derece videolarda tabii ki bu gösteriyi gerçekleştiren drone’lar bulunuyor.

“Aynı anda uçurulan en fazla drone” rekoru da Intel’in Kayan Yıldız drone’larına aitti. 2015 yılında Almanya’da 100 drone ile yapılan bir gösteriyi bir sonraki yıl 500 drone ile yapılan bir başka gösteri takip etmişti.

Intel, ‘Aynı anda en fazla insansız hava aracı havalandıran gösteri’ başlığı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

chip.com.tr’nin haberine göre her bir drone filosu performansı sadece tek bir pilot tarafından yönetiliyor ve dronel’ar, sahip oldukları LED ışıklar sayesinde neredeyse sınırsız sayıda renk birleşimi olusturabiliyorlar. 330gr ağırlığındaki her bir dört pervaneli drone’un boyutları ise 384mmx384mm olarak belirtiliyor.

Üstelik Intel’in Olimpiyat Komitesi ile yaptığı bu iş birliği tek bir gösteri için de değil! Oyunlar boyunca bu tür gösterilerin devam edeceği de öğrenildi. Özellikle madalya törenlerinde gözünüz gökyüzünde olsun…

Güney Kore’nin drone’ları kullanma alanı bununla da sınırlı kalmadı. PyeongChang kentinde yapılan bu olimpiyatlar öncesi olası terör olaylarına karşı sıkı tedbirler alındığı da öğrenildi. Güney Kore’de yayınlanan Hankyoreh ve Yonap gazeteleri alınan güvenlik tedbirleri arasında kameralı ve yüz tanıyıcı drone’lar ile şüpheli drone’ları yakalayan bir sisteme sahip olduklarını yazdı.

E hal böyle olunca Güney Kore’de bir drone mağazası açılmasaydı olmazdı… Dünyanın en büyük drone üreticileri arasında yer alan DJI, geçtiğimiz aylarda Çin’in Shenzhen kentinde açtığı ilk fiziksel mağazasından sonra, ikinci mağazasını da Güney Kore‘de açacağını duyurdu.

DJI‘n ikinci fiziksel mağazası Güney Kore’nin başkenti Seul’de, Hongdae adlı bölgede yer alacak. Markanın amacı tıpkı ilk mağazada olduğu gibi drone deneyimi kullanıcılara olabildiğince iyi ve rahat bir ortamda sunabilmek olacak. Şirketin Güney Kore ülke müdürü Taehyun Moon‘un açıklamalarına göre DJI Kore pazarını büyük bir potansiyele sahip olarak görüyor.

DJI‘n aynı Apple’a benzer bir konseptte mağaza içinde görevliler aracılığıyla tüketiciye drone deneyimini yaşatmayı amaçlıyor. Mağazayı ziyaret eden kullanıcılar böylece ayrılmış özel alanlarda DJI marka drone’ları uçurarak bu deneyimi yaşayabilecek, kendine hitap eden farklı ürünlerden hangisini satın alabileceğini bu geniş mağazalarda ve özel uçuş alanlarında test edebilecek.

Günümüzde gösteri, güvenlik ve farklı birçok alanda kullanabildiğimiz drone’lar gelecekte neler yapabilir dersiniz? Hadi biraz düşünelim… Kontrolü drone pilotlarında olan sevimli drone’lar pek çok alanda bizlere kolaylık sağlıyor. Fotoğraf çekimlerinde, gösterilerde, savaşlarda silah olarak farklı farklı sektörlerde kullanabildiğimiz bu makineleri yakın gelecekte yapay zeka ile birlikte daha sık göreceğiz.

Şimdiden güvenlikte kullanılan ‘Yüz tanıma (Face Recognition)’ özelliği şeklinde yapay zeka ile birlikte kullanılan drone’lar hem günlük yaşamımızda hem de farklı sektörlerde yeni çözümlerle karşımıza çıkabilecek. Yalnızca birkaç yıl sonra drone’ların kuşlar kadar özgürce dolaşabileceğini düşünebiliyorum.

Yapay zeka ve drone’ları düşündüğümüzde her ne kadar havada uçan makineler aklımıza gelse de su altı drone’larını da göz ardı edemeyiz. Günümüz koşullarında geliştirilen drone balık Biki’den bahsetmiştik sizlere. Oynattığı kuyruğu ve dengelediği vücudu sayesinde su altı ortama kolayca adapte olan bu drone sayesinde su altında birçok farklı balık türünü gözlemleyebiliyoruz. Peki aynı şekilde bu görüntüleri su altında kaydederken, aynı anda VR gözlüğünüzle izlediğinizi düşünebiliyor musunuz? Sanki drone’unuz yerine siz okyanusta, o harika balıklarla yüzüyormuş gibi. O halde belgesele de gerek kalmadı artık, ne dersiniz?

Yapay zeka ve sanal gerçeklik ile iç içe drone’ları şimdiden merakla bekliyoruz!

Kaynak: CNN Turk

Share:

administrator

1998’ Bursa’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstatistik bölümünde okuyor. Big Data, Data Science ve yapay zeka ile ilgileniyor. Sanata ve tasarıma da fazlaca ilgi duyan Mirçe geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir