Kimya laboratuvarı denilince birçoğumuzun aklına tüplerden beherlere sıvılar döken, test tüpleriyle deneyler yapan bilim insanları gelirken günümüzde bu süreç temel ilkeleri devam ettirilse de daha otonom bir hale getiriliyor.

Neyin ne işe yaradığını, maddelerin birbiriyle etkileşime girdiklerinde nasıl sonuçlar alınacağını anlamak için bir dizi deney yapılmak zorundayken North Carolina State Üniversitesi ve Buffalo Üniversitesi‘nden araştırmacılar bu süreci hızlandırmak için yapay zekâ tabanlı yeni bir çözüm üretti.

Araştırmacılar, ticari açıdan rağbet görebilecek malzemelerin araştırılma ve geliştirilme sürecini hızlandırma adına kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirebilecek yapay zekâ (AI) ve robotik kombinasyonundan oluşan “Yapay Kimyager” adlı bir teknoloji geliştirdi.

Kimya Laboratuvarlarında Yapay Kimyagerler Dönemi Mi Geliyor?
Yapay Kimyager Tasarımı

Yapay kimyager, şu anda kullanılmakta olan tekniklerden daha hızlı olmakla kalmayıp aynı zamanda daha az miktarda kimyasal öncü kullanan tamamen özerk bir malzeme geliştirme teknolojisi olarak tanımlanabilir.

Kimyasal evrende dolaşan özerk bir robot

‘Yapay Kimyager’ teknolojisini geliştiren araştırmacılar, gerçekleştirdikleri deneyler yoluyla, makinelerinin 15 dakika veya daha kısa sürede herhangi bir renk için mümkün olan en iyi kuantum noktalarını (tipik olarak LED ekranlarda kullanılan yarı iletken nanokristaller) tanımlayabildiğini ve üretebildiğini gösterdi.

Yapay Kimyager şimdilik çözelti ile işlenmiş malzemeler (kuantum noktaları, metal / metal oksit nanoparçacıkları, metal organik çerçeveler (MOF’lar) ve benzeri yüksek değerli malzemeler) için tasarlandı. Yani sıvı kimyasal öncüler kullanılarak yapılabilecek malzemeler için kullanılabilir durumda ancak ilerde malzemelerin kapsamı da genişletilebilir gibi gözüküyor.

Yapay Kimyager’in AI “beyni”, belirtilen özellikler ve performans ölçümleri ile istenen malzeme bileşimlerinin hangi kimyasal reaksiyonlara en verimli şekilde izin verilebileceğine karar veriyor.

Karar verme sürecini gerçekleştirebilmesi için deneyler ve sonuçlarını algılayabilen bir “bedene” yani robotik bir kola ve sonrasında kaydettiği veriler ışığında bir sonraki işlemin ne olacağına karar veren bir “beyne” yani yapay zekâya sahip.

Kimyasal evrende dolaşan özerk bir robot: Yapay Kimyager
Yapay Kimyager’in Karar Verme Mekanizması

Araştırma grubu tasarladıkları yapay zekâ tabanlı karar verme mekanizmasıyla insanların karar verme sürecini taklit etmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Bilgi transferine izin veren yapay kimyager aldığı her talep sonucunda üretilen verileri depolayarak görevlendirildiği bir sonraki materyal belirleme sürecine hız kazandırıyor. Başka bir deyişle, doğru materyali belirleme konusunda zamanla daha akıllı ve hızlı hale geliyor.

Şu anda laboratuvarlardan endüstriyel sektöre geçiş yapmak için bekleyen yapay kimyager, malzeme geliştirme-imalat sürecinin geleceğini yeniden şekillendireceğe ve kimyasal öncüllerin tüketimini azaltarak bu süreci daha ucuz hale getirebileceğe benziyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir