Son zamanların popüler mobil oyunu Pokemon GO, Rusya’da ilginç bir olaya sahne oldu. 22 yaşındaki blogger Ruslan Sokolovsky, Pokemon yakalamak için girdiği kiliseden tutuklanarak çıktı. Rusya’da bulunan All Saints adlı kiliseden, genç blogger için 3.5 yıllık hapis isteminde bulunuldu. Şikayetin gerekçesi ise “Dini nefreti teşvik etmek” olarak gösterildi.

Eylül ayında gerçekleşen tutuklama kararının nihai sonucu 11 Mayıs’ta belli olacak. Bundan önce Pokemon GO yakalamak için yasak bölgelere girmeye çalışan insanlarla karşılaşmıştık. Ancak genç blogger için durum oldukça ciddi.

Bu durumdan yakınan Sokolovsky, Washington Post tarafından kendisi hakkında yayımlanan habere çektiği bir videoyla karşılık verdi. Bu videoda, Rusya’da insanların Pokemon GO oynadığı için tutuklanabileceğini belirten Sokolovksy, esprili bir biçimde kilisenin de aslında bir PokeStop olduğundan bahsetti.

Tutukluluğundan itibaren ev hapsinde bekleyen Sokolovsky, bir PokeStop olan kiliseye gitmemesi gerektiğini nereden bilebilirdi? İlerleyen zamanlarda yapımcı şirket ve hükümetler arasında birtakım hukuki düzenlemelere gidilmesi kaçınılmaz görünüyor. Hatta yapımcı şirketin yasaklı bölgeleri haritadan kaldırması dahi gerekebilir.

Kaynak: Mashable

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir