İngiltere’de park, bahçe, arazi, yol kenarları ve ormanlık alanlar gibi yeşil alanlar Sheffield’in %45’ini kapsıyor. Araziler bunun yüzde 1.3’ünü kaplarken, yeşil alanın yüzde 38’i, yiyecek yetiştirmeye hemen başlama potansiyeli olan ev bahçelerinden [tooltip tip=”(Bu veriler Sheffield özelinde paylaşılmış ancak İngiltere genelinde de aynı rakamların geçerli olduğu hatırlatılmış)”]oluşuyor.[/tooltip]

Sheffield Üniversitesi Sürdürülebilir Gıda Enstitüsü akademisyenleri, kentteki yeşil alanları ve gri alanları haritalayarak kentsel bahçecilik potansiyelini araştırdı. Ordnance Survey ve Google Earth‘ten elde ettikleri veriler de parklar ve yol kenarları gibi kentin yeşil alanının yüzde 15’inin topluluk bahçelerine veya tahsisatlarına dönüştürülebilme potansiyeli olduğunu kanıtladı. Yapılan araştırmaya göre bir kentin bahçelerinin ve diğer kentsel yeşil alanların sadece %10’unda meyve ve sebze yetiştirilerek yerel nüfusun %15’i beslenebilir.

İngiltere’de uygun kamusal yeşil alanları bir araya getirmek, genel olarak kişi başına düşen ticari bahçelerin dört katına, yani 23 metrekareden 98 metrekare çıkmasını sağlayacak. Bu alanın yüzde 100’ü gıda yetiştirmek için kullanılırsa yılda yaklaşık 709.000 kişiyi günde beş öğün besleyebilir. Yok artık deseniz bile sadece ev bahçelerinin yüzde 10’unu ya da mevcut yeşil alanın yüzde 10’unu dönüştürmek bile yaklaşık 87.375 kişi için yeterli meyve ve sebze yetiştirilmesini sağlayabilir. 

Bu tür gelişmeler ülkelerin yerel gıda güvenliğini önemli ölçüde artırabilir. Ülkemizdeki mevcut arazilerin küçük bir yüzdesini yetiştirmek bile kentsel nüfusun sağlığını dönüştürebilir. Bununla birlikte bir şehrin silüetini değiştirebilir ve daha dayanıklı bir gıda sistemi oluşturabilir. 

Yakın gelecekte yeşil alanların dikkatli yönetimi için teknolojik dağıtım ağları sağlanarak yerel üreticilerin topluluklarını taze, sürdürülebilir gıdalarla destekleyebilecekleri akıllı gıda şehirlerinin yükselişini görebiliriz.

Kaynak: sciencedaily

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir