İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi ve İsrail DNA depolama şirketi olan Ehrlich Lab, neredeyse her nesneyi veri depolama birimine dönüştürebilecekleri bir yöntem keşfetti. Keşfedilen yöntemle DNA ipliklerine gömülü bir 3B polyester tavşan yazdırdılar ve tavşanı birkaç kez çoğaltabildiler. Böylelikle kompakt veri depolama için DNA’nın gücünü gösterdiler.

Ekip, çalışmaları için adenin (A), sitozin (C), timin (T) ve guanin (G) olmak üzere DNA bazında 45 kilobaytlık kodu kodladı. DNA dizisini tavşanı basmak için kullanılan plastiğe dahil etmeden önce koruma için plastik mikroskobik kürelere koydular.

3B baskılı tavşanın küçük bir parçasını kırpıp plastiği eriterek, DNA’yı çıkardılar ve bilgileri ikinci bir oyuncağı 3B yazdırmak için kullandılar. Araştırma ekibi, baskı ve yeniden basım arasında dokuz aya kadar bir süre ile beş nesil kadar üretmeyi başardı.

Her çoğaltmada küçük bir DNA kaybolduğu için sonsuz bir çoğaltma mümkün değil. Bununla birlikte, her replikasyon, her tavşanın sadece %0.3’ünü tüketiyor ve 29 yavru tavşan oluşturmak için yeterli DNA materyali veriyor.

Bu yöntemle 3B baskı talimatlarını bir nesneye entegre edebilir ve onlarca yıl sonra bile bu talimatları doğrudan nesnenin kendisinden elde edebiliriz. Çalışmanın bir sonraki adımının verileri nesnelerde gizlemek veya kendi kendini kopyalayan makinelerin geliştirilmesini kolaylaştırmak olması bekleniyor.

Kaynak: all3dp

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir