Tüm dünyayı evlere hapseden bu kadar ciddi bir virüsün, kültürümüzdeki birçok şeyi değiştireceğini ve bazı teknolojilerin günlük yaşantımıza dahil olmasını birkaç yıl öne çekebileceğini burada belirtmiştik. Yıllardır sürekli yükselen bir grafikle gündelik yaşantımıza katılan 3B yazıcılar, bu krizde rüştünü ispatlayan ilk teknoloji oldu diyebiliriz. İtalya’da bir hastanede yaşanan küçük çaplı bir kriz, 3B yazıcının 10 kişinin hayatını kurtarmasıyla sonuçlandı.

3 boyutlu yazıcı hastane brescia

Valf: Genellikle akışkan basıncının önem arz ettiği sistemlerde basıncın yükselmesi halinde sistemden dışarıya akışkan tahliye ederek basıncı düşüren ya da acil bir durumda akışkan iletişimini kesen emniyet araçlarıdır. (Vikipedi)

13 Mart günü Brescia’da bir hastanenin elindeki valfler tükendi. Üretici ile iletişime geçen hastane olumsuz yanıt alınca ne yapacağını bilemedi. Yoğun bakım ünitesindeki 10 hastanın sağlığı ve hatta hayatı tehlikedeyken, yetkililer 3 boyutlu yazıcı seçeceğini kullanmayı düşündü ve Milan ile Brescia’daki bazı firmalar ve FabLabs ile yapılan telefon görüşmeleri sonucunda Brescia’daki bir 3B yazıcı şirketi bu konuda destek sağlayabileceklerini belirtti. 14 Mart Cumartesi akşamında, 10 kişinin hayatını kurtaran valfler hastaneye ulaşmıştı.

brescia'daki hastane 3b yazıcı ile valf üretti
“Eriyik yığma modelleme” yan, FDM yöntemi ile 3 boyutlu basılan valfler

İlk 10 valf plastik filament bazlı FDM baskı yöntemiyle üretilirken, 15 Mart tarihinde ise polimer bazlı lazer destekli bir toz üretim metodu olan SLM veya SLS kullanılarak daha fazla valf üretildi.

brescia, sls, valf
SLS yöntemi ile üretilen valfler

Tıp dünyasında 3B yazıcıları genelde ameliyat öncesi prova nesneleri ve dişçilikte kalıp oluşturma gibi noktalarda görüyorduk. Direkt son ürün olarak kullanılan ilk örneklerden birisi olduğu için bu valf üretimi oldukça önemli. Öte yandan, bir karantina sürecinde; üretimin mümkün olmadığı noktalarda evdeki bir 3B yazıcının da ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik.

 

18 Mart, 2020, 12.00 Güncellemesi:

İtalya’da bir medikal şirketi, 11.000 dolar değerindeki bu valfleri 3B yazıcı kullanarak sadece 1 dolar maliyet ile üreten ve hastaneye ulaştıran gönüllü ekibi dava etmekle tehdit etmiş. Metro‘nun haberine göre, hastane valflere ihtiyaç duyduğunda ve tedarikçisi, o an valfleri üretemeyeceğini söyleyince, hastane yetkilileri 3B yazıcı uzmanları ile iletişime geçti. Bu sırada, 3B yazıcı gönüllüleri, valflerin üreticisi medikal şirketten ürünün blueprint’ini yani 3B modellenmiş dosyasını rica etmiş, şirket ise vermeyi reddederek, bu ürünü üretmeleri durumunda dava açmakla tehdit etmiş.

Valfleri üreten FabLab’in yöneticisi, bu ürünü kâr için değil hayat kurtarmak için 3B yazıcıda bastıklarını ve çizimleri paylaşmayacaklarını söyledi.

Kaynak: 3dprintingmedia

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir