Yapay zeka ile doğru orantılı olarak gelişen ve hayatımızda önemli bir yer edinmesi beklenen robot teknolojilerinde her geçen gün yeni ürünler görme fırsatı buluyoruz.

Yaşanacak robot devrimine şahit olacak hatta hazırlayacak bir nesil olarak bugün gördüğümüz ürünler tamamen giriş seviyesi olsa da bizi ve kardeşlerimizi/çocuklarımızı heyecanlandırmak, evimize bir neşe katabilmek için oldukça yeterli düzeyde. Kickstarter’da fonlanmayı başaran ve yakında piyasaya sürülecek olan Vector isimli bi mini robot da bu konuda fazlaca iddialı gibi duruyor.

İsmini duyduğunda hem ses hem de mimikleriyle tepki veren, eve gelmenizi heyecanla bekleyen ve sürekli aktif olarak ailenizin bir parçası olabilen Vector; diğer akıllı ev asistanlarında da olan hava durumu, Google aramaları, trafik yoğunluğu, kronometre gibi birçok temel yeteneğe sahipken kendi şarj seviyesini takip ederek şarj istasyonuna gidebilme, fotoğrafınızı çekebilme gibi özelliklerle de dikkat çekiyor.

Derin sinir ağları (Deep Neural Network) algoritması ile çalışan robot çevresinin farkında olabilecek ve alt kısmında bulunan sensörler sayesinde herhangi bir yerden düşmeyecekken sırtında bulunan sensörler sayesinde tıpkı bir evcil hayvan gibi sevildiğinde (okşandığında) hissedebilecek ve rahatlayacak.

Daha önce piyasaya Overdrive isimli robot bir yarış kiti ve Cozmo isimli bir oyun meraklısı robot sunan Anki isimli şirketi bu sefer biraz daha ev asistanı segmentine girebilecek, bilim kurgu filmlerini akla getiren ve R2D2’nin seslerini hatırlatan ses tonuna sahip bir robot ile karşımıza çıkmış.

Vector 212.49 dolar fiyatı ile 12 Ekim’den itibaren kargolanmaya başlanacak.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir