Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, 2015 yılında orduda ve 2016 yılında hastanelerde kullanılmasına izin verdiği süngerle doldurulmuş şırınga için izinleri genişletiyor.

XStat 30, içindeki küçük süngerlerin silah veya delici aletle açılmış yaralara uygulandığında kanı emerek kendi hacimlerinin 15 katına kadar büyümesi mantığıyla çalışan ve bu büyüme sonrasında dışarı kan akışını durdurarak kan kaybından ölümleri durdurmayı hedefleyen bir şırınga.

Koltuk altı ve kasık gibi alanlar için uygulanması zor olduğundan dolayı pek önerilmese de bacak ve kol gibi uzuvlarda oluşabilecek yaraların ilk müdahalesinde hayati bir etki yaratan şırıngayı geliştiren şirket RevMedx, FDA’den aldığı izinle beraber bu şırıngaların küçük versiyonlarını da üretecek. Böylece 9 mm kalibreli silahlardan ateşlenen kurşunların açtığı küçük yaralara da müdahale kolaylaşacak.

DİKKAT: Video rahatsız edici derecede olmasa da kan içerir.

XStat 12 ismiyle gelecek olan küçük sünger şırıngalar istatistiklere yansıdığı kadarıyla tüm sivil ölümlerinin %30-40’ına sebebiyet veren kan kaybını önleyecek. Her ne kadar savaş detayı bahsetmekten hoşlanmadığımız bir durum olsa da; bu şırıngalar savaş meydanlarında askerlerin kan kaybına bağlı ölümler veya kalıcı hasarlar yaşamasını önleyecek. Umarız savaşlar olmaz, bunlara ihtiyaç duymayız ancak olduğu durumlarda ise emir kulu askerler kolayca hayatını kaybetmeyecek.

FDA tarafından artık sivil vatandaşların da kullanımına izin verilen XStat’ın yaklaşık 100 dolarlık maliyeti; yolda yatan, maganda kurşununa denk gelmiş bir insanın kan kaybını kolayca durdurabilmenizin önündeki tek engel.

Kaynak ve İleri Okuma: Futurism – Fastcompany

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.